W związku z publikacją wykazu leków refundowanych z dnia 27.06 br, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków pragnie wyrazić swoje rozczarowanie rozstrzygnięciami Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi zagwarantowania pacjentom z cukrzycą typu 2 dostępu do farmakoterapii. W obowiązującym od 1.07 br. wykazie leków refundowanych nie znalazły się bowiem oczekiwane od dłuższego czasu zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów nowe leki, a jednocześnie usunięto najczęściej stosowaną postać gliklazydu, w zalecanej przez WHO dawce 60 mg.
W skierowanym do Ministerstwa Zdrowia liście z dnia 22.06 br. apelowaliśmy o kontynuację refundacji dla leku Diaprel MR 60 mg, stosowanego codziennie przez około 200 tysięcy pacjentów. Zwracaliśmy uwagę na ogromne znaczenie ciągłości leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2, u których osiągnięcie kontroli glikemii wymaga często wielu tygodni ścisłej współpracy lekarza i pacjenta. Podjęta przez Ministerstwo Zdrowia decyzja o usunięciu leku Diaprel MR 60 mg z listy refundacyjnej będzie skutkowała skokiem ceny leku, która obecnie kształtuje się na poziomie ok. 19 zł, a 1 lipca nagle wzrośnie do około 30 zł. Zmiana ta będzie przyjęta przez pacjentów ze zdumieniem i ogromnym niepokojem. Chorzy, którzy nie będą mogli zaakceptować nowej, znacząco wyższej ceny będą musieli umówić się na wizytę u swojego lekarza prowadzącego w celu uzgodnienia nowej terapii i uzyskania recepty na nowy lek. Bowiem zgodnie z obowiązującym prawem farmaceuta może dokonać zamiany leku na tańszy odpowiednik, jednak tylko z leku refundowanego. Podjęta przez Ministerstwo Zdrowia decyzja może zatem wiązać się z koniecznością odbycia dodatkowych około 200 000 wizyt przez chorych na cukrzycę typu 2, do tej pory skutecznie leczonych Diaprelem MR 60 mg. Zarówno w ocenie ekspertów, jaki i Stowarzyszenia konieczność modyfikacji terapii, wynikająca z nieuzasadnionych medycznie decyzji o zaprzestaniu refundacji będzie miała jednoznacznie negatywne konsekwencje dla zdrowia pacjentów. Utrata kontroli glikemii prowadzi bowiem do rozwoju choroby i wzrostu ryzyka powikłań.
W tym kontekście decyzja, by pozbawić około 200 tysięcy chorych na cukrzycę typu 2 możliwości wyboru dobrze przez nich znanej i tolerowanej terapii z zastosowaniem leku Diaprel MR 60 mg zawierającego substancję czynną pochodzącą z Unii Europejskiej i produkowanego w Polsce, a zatem gwarantującego zarówno jakość zgodną z unijnymi standardami, jak i dostępność do leczenia, jest w naszej ocenie niezrozumiała i zdecydowanie niekorzystna dla pacjentów.
W związku z powyższym, decyzja ta budzi nasz uzasadniony sprzeciw.
Anna Śliwińska
Prezes Zarządu Głównego
Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
Czy na liście refundowanej będzie Diaprel 30 MR?
ODPOWIEDŹ: TAK
po prostu rząd chce nas przeplewić aby było mniej wypłat emerytur i co tam im w rządzie na nic nie brakuje a uderza to jak zwykle w nas
O zgrozo i ja mam na taki rząd głosować dla nich liczą się tylko młodzi zdrowi ludzie a reszta to do gazu, skandal jestem oburzona mój mąż od lat leczy się na cukrzycę typ 2 miał usunięte 2 palce u nogi a tu jeszcze mamy podwyżkę skandal wszystko prawie na 100% kto to zdoła udźwignąć i kogo na to wszystko stać leki drogie żywność droga podwyżka ponad 200%, prąd drogi, odpady drogie i my mamy na nich głosować NIGDY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
TO JEST SKANDAL CZY CHODZI O WYKOŃCZENIE EMERYTÓW?
To jest celowe dzialanie rzadu w Warszawie, (nie pisze rzadu polskiego, bo to nie jest rzad polski) aby pozbyc sie starszych, schorowanych ludzi dla zaoszczedzenia budzetu. To jest hanba dla tego Panstwa. Nigdy wiecej nie zaglosuje na PiS.
To jest hanba dla ministra zdrowia, aby chorych z reguly emerytow wydajacych lwia czesc ich dochodow na leki pozbawic ich ratujacych lekarstw.
Kiedy mieszkalam we Francji osoby z cukrzyca mialy wszystkie leki za darmo nie tylko te zwiazane z obnizeniem cukru, poniewaz cukrzyca dotyka wszystkich narzadow. Nawet witaminy byly bezplatne.