W trakcie posiedzenia Sejmu dnia 7 czerwca 2018, podczas punktu „pytanie i informacja ws. bieżących” Poseł Jarosław Gonciarz (PiS) w imieniu swoim oraz Wojciecha Szaramy i Piotra Pyzika, zadał pytanie na temat prewencji i leczenia cukrzycy oraz dostępności świadczeń. Zapytał również o  ważny dla nas postulat rozszerzenia dostępu do długodziałających analogów insulin dla chorych na cukrzycę typu 2.

Poseł Gonciarz zaniepokojony był rosnącymi wydatkami ZUS na świadczenia związane z niezdolnością do pracy zawodowej osób z cukrzycą typu 2 i wydatki NFZ na świadczenia. Poruszył również temat braku dostępu diabetyków typu 2 do innowacyjnych terapii lekowych, w tym. długodziałających analogów insulin. Zwrócił uwagę na paradoksalność sytuacji, w której lek zapobiegający powikłaniom cukrzycy refunduje się dopiero tym chorym, u których już powikłania wystąpiły.

Na pytania Pana Posła odpowiedział wiceminister zdrowia – Zbigniew Król. Dziękując za pytanie w tak istotnej kwestii wiceminister Król w swojej odpowiedzi skoncentrował się na powstających standardach organizacyjnych diabetologii. Podkreślił, iż ministerstwo w miarę na bieżąco spotyka się z organizacjami pacjenckimi diabetyków. Przyznał natomiast, że dostęp do analogów insulin średnio długo i długodziałających jest dla Ministerstwa kwestią problematyczną, z którą zmaga się ono już od kilkunastu lat.

O rozszerzenie dostępu do długodziałających analogów insulin PSD apeluje do Ministerstwa od lat. I choć cieszy nas wzrastająca świadomość społeczna, profilaktyka i  działania Ministerstwa mające na celu poprawę funkcjonowania opieki diabetologicznej, to chcielibyśmy, aby chorzy mogli się również skutecznie leczyć. Mamy nadzieję, że Ministerstwo pochyli się nad naszym problemem.

Poniżej film z wystąpienia:

Skip to content