W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 na szczecińskich Pomorzanach działa nowa Poradnia dla Kobiet z Cukrzycą Ciążową, która – nieleczona lub niewykryta – wpływa negatywnie na przebieg ciąży i stan zdrowia rozwijającego się dziecka.

Do poradni może się zgłosić każda przyszła mama ze skierowaniem od lekarza ginekologa.

Cukrzyca ciążowa to zaburzenie gospodarki węglowodanowej wykryte po raz pierwszy w czasie ciąży. Zwykle pojawia się w jej piątym lub szóstym miesiącu (24-28 tydzień) i zazwyczaj znika wkrótce po porodzie. Jednak niewykryta lub niekontrolowana może wywołać m.in.: wielowodzie, obrzęki, zakażenie układu moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, czy zatrucie ciążowe.

W rozwoju cukrzycy ciążowej istotne są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Zdarza się, że trzustka nie nadąża z wydzielaniem większej ilości insuliny – hormonu, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie glukozy i dzięki któremu może ona przeniknąć do komórek, dając im energię. Wówczas dochodzi do utrzymywania się podwyższonego stężenia glukozy we krwi i rozwija się cukrzyca ciążowa.

Ginekolodzy położnicy zauważają ostatnio zwiększony odsetek kobiet z rozwijającą się cukrzycą ciążową. Ma na to wpływ kilka czynników. Przede wszystkim pojawiająca się coraz częściej w społeczeństwie otyłość, prowadzenie niezdrowego trybu życia i występowanie chorób przewlekłych. Znaczenie ma też zaostrzenie kryteriów rozpoznawania cukrzycy ciążowej.

W nowej poradni na Pomorzanach kobiety z cukrzycą ciążową otrzymają pomoc specjalisty diabetologa, dietetyka i położnej. Oprócz niezbędnych badań, przeprowadzone zostanie szkolenie i przedstawione zalecenia w zakresie zmiany nawyków żywieniowych. Pacjentki zapoznają się także z obsługą glukometrów i sposobem monitorowania poziomu glukozy we krwi.

Poradnia funkcjonuje przy istniejącej już Poradni Patologii Ciąży SPSK-2.

Źródło: RZX/Rynek Zdrowia

Skip to content