Wypowiedź: prof. dr hab. n. med. Janusz Gumprecht, Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Cukrzyca – to słowo wśród wielu osób wywołuje strach. Nawet sami diabetycy odczuwają obawy, że insulinoterapia łączy się z trudnościami i pogorszeniem jakości życia. Brak leczenia może natomiast skutkować poważnymi problemami z sercem, wzrokiem, nerkami, a także może prowadzić do udaru mózgu. Jak powinno wyglądać skuteczne leczenie cukrzycy?

Cukrzyca jest przewlekłą niewyleczalną chorobą metaboliczną, charakteryzującą się wysokim poziomem glukozy we krwi wynikającym z defektu wydzielania lub działania insuliny. Osoby chorujące na cukrzycę typu I od momentu rozpoznania choroby, przypadającego najczęściej na wiek dziecięcy, do końca życia leczeni są insuliną. Cukrzyca typu II dotyczy ok. 80-85% przypadków diabetyków w naszym kraju. Schorzenie to ma charakter postępujący dlatego jego terapia wymaga stopniowej intensyfikacji, poprzez włączenie do leczenia kolejnych preparatów.

– Od paru miesięcy mamy możliwość stosowania w codziennej praktyce nowego ultra długo działającego preparatu insuliny Toujeo. Insulina wcześniej badana w panelu badań randomizowanych, określanych mianem EDITION, teraz dostępna w codziennej praktyce. Szczególnie znajduje zastosowanie u pacjentów dotychczas leczonych insuliną NPH bądź też stosowanymi długodziałającymi analogami, którzy z jednej strony nie uzyskują zamierzonego wyrównania metabolicznego wyrażonego wartością hemoglobina A1C, a przede wszystkim jest to konsekwencja hipoglikemii porannej, efektu brzasku, często dużej zmienności, pracy zmianowej, które prowadzą do wahań glikemii, czy też częstych hipoglikemii zwłaszcza w okresie nocnym – mówi newsrm.tv prof. dr hab. n. med. Janusz Gumprecht, Klinika Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Cukrzyca wymaga od pacjentów dużej samokontroli i samoobserwacji. Ponieważ jest to choroba postępująca, wymagająca stosowania coraz większej liczby leków. Dzięki nowoczesnym modelom insulinoterapii pacjent nie musi podporządkowywać rytmu swojego dnia do terapii, a optymalizacja wyrównania metabolicznego przestaje być uciążliwym procesem.

– Jeżeli dotychczasowa terapia insuliną NPH nawet w dwóch wstrzyknięciach, czy też dotychczas stosowanymi analogami długodziałającymi nie dawała korzyści to w własnej praktyce obserwuje, że zastosowanie insuliny Toujeo daje nam szanse zdecydowanie po przez wpływ na zmienność, ograniczenie ryzyka hipoglikemii, bardziej praktyczne zastosowanie dawki insuliny do potrzeb, wyrównanie i dążenie do normoglikemii nowe możliwości. Przede wszystkim na to chciałbym wskazać, że osoby, które mają zwiększone ryzyko hipoglikemii, które utrudnia zwiększenie adekwatnej dawki, bądź też ta dawka powoduje niedocukrzenia w godzinach nocnych, czy też pomimo optymalnej dawki pojawiają się kłopoty z wyrównaniem ponieważ dominuje hiperglikemia poranna myślę, że warto spróbować abyśmy mogli co najmniej odnieść się czy jest poprawa, czy też ten stan, który pod wpływem zastosowania odpowiednio dopasowywanej dawki insuliny ultra długodziałającej utrzymuje się w odniesieniu do wcześniejszego leczenia – wyjaśnia Janusz Gumprecht.

Źródło: www.newsrm.tv

 

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content