Szczepienia ochronne to ważny element profilaktyki zdrowotnej, podobnie jak zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie palenia papierosów czy wystarczająca ilość snu. Z dobrodziejstwa szczepień korzystają nie tylko osoby, które przyjmują daną szczepionkę, ale często cała populacja, ponieważ wspierają one odporność zbiorową.

Osoby chorujące na cukrzycę, które do tej pory nie skorzystały z darmowych szczepień przeciw pneumokokom mogą w marcu nadrobić zaległości. W aptekach ponownie dostępna jest bezpłatna szczepionka przeciw tym bakteriom dla seniorów.

Refundacja szczepionki PCV13 jest przewidziana dla osób powyżej 65 roku życia z chorobami współistniejącymi, w tym także z cukrzycą. Ważne jest, aby pacjenci posiadali receptę z wpisanym kodem uprawnienia dodatkowego „S” dla seniorów. Wówczas skorzystają ze szczepienia bezpłatnie.

Dlaczego warto?
Szczepienie przeciwko pneumokokom u ludzi starszych ma podwójne znaczenie: obniża ryzyko wystąpienia zapalenia płuc wywołanego przez bakterie szczepionkowe oraz ryzyko inwazyjnej choroby pneumokokowej, potocznie zwanej sepsą. Szacuje się, że pozaszpitalne zapalenie płuc (czyli nabyte w innych warunkach niż podczas hospitalizacji) jest przyczyną nawet do 90% zgonów z powodu zapalenia płuc u osób w wieku 65 lat i starszych. W przypadku osób starszych częstym scenariuszem jest rozwinięcie pneumokokowego zapalenia płuc po zakażeniu się tymi bakteriami od wnuków w wieku żłobkowym i przedszkolnym.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsa należą do tzw. inwazyjnej choroby pneumokokowej (IChP). Współczynnik śmiertelności w Polsce na IChP wynosi ponad 50%, co oznacza ze co druga osoba dorosła umiera. Z kolei zapalenie płuc stanowi ok. 50% hospitalizacji z powodu chorób układu oddechowego u osób dorosłych w Polsce i może być ciężkim powikłaniem zakażenia wirusem grypy. W przypadku pacjentów hospitalizowanych z powodu pneumokokowego zapalenia płuc:
• średnio 12 dni trwa hospitalizacja
• średnio 1 pacjent na 8 będzie wymagał leczenia na OIOM
• średnio 1 pacjent na 8 będzie musiał zostać podłączony do respiratora

Pneumokokowe zapalenie płuc może też mieć skutki w postaci obniżonego samopoczucia przez kilka tygodni lub nawet miesięcy po przechorowaniu. Bywa, że pacjenci chorujący przewlekle obawiają się szczepień. Tymczasem szczepienie przeciwko pneumokokom jest dla nich szczególnie zalecane. Lekarz podczas wizyty kwalifikacyjnej bada pacjenta i rozważa wskazania i przeciwwskazania do szczepienia. Jedynym stanem, który bezwzględnie dyskwalifikuje pacjenta jest trwająca ostra infekcja.

Artykuł powstał przy wsparciu firmy Pfizer

Skip to content