- Stosowanie postu przerywanego jest skuteczniejsze w redukcji masy ciała u pacjentów z cukrzycą typu 2, niż ograniczenie kalorii
- Naukowcy z University of Illinois Chicago (USA) doszli do takich wniosków na podstawie wyników badania w grupie 75 dorosłych pacjentów z otyłością i cukrzycą typu 2
- Nie udało się wykazać różnic między grupami pod względem poziomu lipidów we krwi, czy ciśnienia tętniczego
Badanie osób z cukrzycą dało ciekawe wnioski
Badani byli w wieku 18-80 lat. Podzielono ich na trzy grupy. Przez 6 miesięcy jedna trzecia pacjentów stosowała okno żywieniowe (tzw. post przerywany) – tj. jadła bez liczenia kaloryczności posiłków przez 8 godzin dziennie i pościła przez resztę doby, czyli przez 16 godzin. Druga grupa stosowała dietę polegającą ograniczeniu o 25 proc. kalorii, a trzecia (kontrolna) nie stosowała żadnej diety.
Po pół roku sprawdzano, ile schudli pacjenci w każdej grupie oraz czy doszło u nich do spadku poziomu tzw. hemoglobiny glikowanej (HbA1c), która jest wskaźnikiem kontroli glikemii w perspektywie ostatnich trzech miesięcy.
Okazało się, że w grupie stosującej okno żywieniowe spożycie kilokalorii (kcal) spadło o 313 dziennie; w grupie, która ograniczyła kalorie – o 197 kcal dziennie, zaś o 16 kcal – w grupie kontrolnej. Jednocześnie masa ciała spadła istotnie u pacjentów, którzy stosowali post przerywany, w porównaniu z grupą kontrolną. Nie odnotowano tak istotnych różnic z przypadku drugiej diety. Poziom HbA1c zmniejszył się w podobny sposób w obydwu grupach stosujących interwencję dietetyczną, nie zaobserwowano jednak różnic między pacjentami jedzącymi tylko przez 8 godzin dziennie a pacjentami, którzy ograniczyli kaloryczność diety.
Nie udało się wykazać różnic między grupami pod względem poziomu lipidów we krwi, czy ciśnienia tętniczego.
Post przerywany dobrym sposobem nie tylko na odchudzanie
Dieta polegająca na spożywaniu posiłków wyłącznie w oknie żywieniowym w ciągu dnia zyskuje coraz większą popularność wśród osób próbujących zrzucić zbędne kilogramy. Ocena jej długofalowej skuteczności oraz bezpieczeństwa u pacjentów z cukrzycą typu 2 jest o tyle ważna, że u większości z nich występuje otyłość.
Zdaniem autorów najnowszej pracy wskazuje ona, że post przerywany może być dobrą strategią na obniżenie masy ciała oraz poziomu HbA1c u pacjentów z tym schorzeniem. Wyniki te trzeba jednak potwierdzić w szerzej zakrojonym badaniu.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl