W opublikowanym dnia 17.10.2023 r. projekcie listy leków refundowanych Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 1 listopada br. na liście refundacyjnej zabraknie dwóch flozyn: dapagliflozyny i kanagliflozyny. To oznacza, że leki te nie będą również dostępne na liście bezpłatnych leków dla seniorów 65+.

Co to oznacza dla pacjentów?

Warto podkreślić, że taka sytuacja jest rzadko spotykana, dlatego należy się do niej przygotować. Jak podkreślają lekarze, kluczowe dla pacjentów jest zachowanie ciągłości leczenia. Aby móc z niego skorzystać na dotychczasowych zasadach, należy udać się do swojego lekarza w celu otrzymania recepty na dodatkowe opakowania leków.

Te leki powinny zostać wykupione do 31 października br. Takie działanie umożliwi zakup leków w dotychczasowej cenie określonej refundacją.

Jako Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zwróciliśmy się do producenta z prośbą o informację dotyczącą kosztu zakupu leków w czasie przejściowym. Wiemy że osoby, które nie zdążą wykupić leku w ramach refundacji, będą miały gwarancję ceny maksymalnej na poziomie 54,00 zł za opakowanie dapagliflozyny. Bardzo liczymy także na dobrą wolę zarówno Ministerstwa Zdrowia, jak i producenta, aby od stycznia pacjent mógł być leczony nowoczesnymi flozynami ponownie w ramach refundacji – informuje Prezes Zarządu Głównego PSD Anna Śliwińska.

Z przekazywanych informacji wynika, że prace mające przywrócić flozyny na listę leków refundowanych od nowego roku są na zaawansowanym etapie procedowania. Mamy nadzieję, że deklaracje Ministra Miłkowskiego, które usłyszeliśmy podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu są wiążące i flozyny znajdą się na listach leków refundowanych od stycznia 2024[1] roku wraz z rozszerzeniem wskazań w cukrzycy, niewydolności serca i przewlekłej chorobie nerek.

Link do projektu obwieszczenia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-listopada-2023-r

[1] Eksperci na debacie Wprost o chorobach cywilizacyjnych: „Jest znaczna poprawa leczenia, pozostają wyzwania” – Zdrowie Wprost

Skip to content