Insulinoterapia u osób z cukrzycą typu 1 to jedyna możliwa metoda leczenia. Ale już przy cukrzycy typu 2 może być ona jednym z elementów terapii, wprowadzanym w momencie, kiedy pacjent nie jest w stanie mieć stabilnych glikemii stosując inne leki przeciwhiperglikemiczne. Co może pomóc diabetykom w akceptacji tego sposobu leczenia?

Wśród pacjentów z cukrzycą typu 2. krążą zarówno liczne mity, jak i obawy związane z leczeniem insuliną. Nie ma co udawać, że podawanie leku w iniekcjach jest równie łatwe, jak przyjmowanie tabletek. Wielu diabetyków jest przekonanych, że insulinoterapia świadczy o ciężkim przebiegu cukrzycy i złym stanie zdrowia, co nie jest prawdą. Często pojawia się obawa, że spowoduje ona wzrost masy ciała. Diabetycy boją się hipoglikemii, ale też tego, że robienie zastrzyków będzie dla nich bolesne i uciążliwe. Z tego powodu osoby z cukrzycą typu 2 często bardzo niechętnie podchodzą do konieczności wprowadzenia do ich leczenia insuliny.

Kiedy jest czas na insulinę?
Insulinoterapię u pacjenta z cukrzycą typu 2., leczonego dotychczas lekami doustnymi wprowadza się wówczas, gdy nie osiągane są rekomendowane cele leczenia cukrzycy i jednocześnie zostały wyeliminowane inne ewentualne przyczyny hiperglikemii. Lekarz powinien zatem najpierw oszacować, czy pacjent przestrzega zaleconych mu rekomendacji dietetycznych, czy regularnie przyjmuje leki i jak przebiega jego aktywność fizyczna. Jeśli okaże się, że postępowanie pacjenta nie było optymalne, czy to w sposobie odżywiania się czy przyjmowania leków, należy ponownie omówić zalecenia, wyeliminować potencjalne błędy i sprawdzić, jaki będzie to miało wpływ na glikemie. Warto dodać, że nawet niewielka redukcja masy ciała i regularny ruch mogą przyczynić się do znaczącej poprawy kontroli glikemii. Jeśli natomiast diabetyk przestrzega wszelkich zaleceń i nadal doświadcza hiperglikemii, wówczas zasadnym rozwiązaniem jest intensyfikacja terapii – insuliny.

Insulina a ryzyko niedocukrzeń
Często w pierwszej fazie leczenia cukrzycy typu 2 insuliną, jest ona podawana tylko raz na dobę, z czasem jednak konieczne staje się przejście na wielokrotne wstrzyknięcia leku. U takich pacjentów ryzyko niedocukrzeń staje się bardzo realne. Tym bardziej, że problem dotyczy osób starszych, które z powodu wieloletniej cukrzycy i zaburzeń o charakterze neuropatycznym, nie odczuwają odpowiednio wcześnie objawów hipoglikemii. Ryzyko hipoglikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2 leczonych insuliną wzbudza obawy nie tylko ich samych, ale często też lekarzy. Zdarzało się, że z obawy o to czy chory poradzi sobie z niedocukrzeniami, lekarz odwlekał wprowadzenie zmian do leczenia, nawet jak były ku temu przesłanki medyczne.

Zmiana leczenia = zmiana samokontroli
Leczenie insuliną pociąga za sobą konieczność zintensyfikowania samokontroli cukrzycy. Pacjenci, którzy stosują tabletki nie muszą tak często kontrolować glikemii, przy leczeniu insuliną jest to jeden z podstawowych obowiązków. Obecnie pacjentom z cukrzycą typu 2, którzy przyjmują insulinę co najmniej trzy razy w ciągu doby przysługuje prawo do refundacji sensorów do ciągłego monitorowania glikemii FreeStyle Libre 2. To bardzo pozytywna zmiana, która sprawia, że insulinoterapia w tej grupie osób staje się łatwiejsza do wprowadzenia i bardziej bezpieczna.

Przy systemie FreeStyle Libre 2 pacjent jest zwolniony z obowiązku wielokrotnego nakłuwania opuszek palców. Brak bólu to jedno, ale co znacznie ważniejsze, diabetyk ma możliwość bardzo uważnie śledzić, jak kształtują się jego cukry w ciągu dnia i w nocy. Jest to potrzebne przy każdej zmianie terapii, a przy wprowadzeniu do leczenia insuliny jest to wręcz kluczowe, ponieważ insulina ma najsilniejsze działanie ze wszystkich leków obniżających poziom cukru we krwi.

Prostota i alarmy
FreeStyle Libre 2 wyróżnia się największą prostotą obsługi, co sprawia, że jest on łatwy do opanowania także przez osoby starsze, które są niechętne nowinkom technologicznym. Sposób prezentowania wyników pomiaru wraz ze strzałkami trendu i wykresem z ostatnich godzin jest intuicyjny i zrozumiały dla wszystkich. Ogromnym atutem aktualnej wersji systemu FreeStyle Libre są alarmy, ostrzegające o hipoglikemii i hiperglikemii. Zakres dla alarmów pacjent może sobie ustalić indywidualnie, ostrzeżenia pojawiają się wtedy gdy poziom cukru przekracza ustaloną wartość. To daje choremu czas, by odpowiednio zareagować na zbliżające się nieprawidłowości, co zwiększa jego komfort leczenia i poczucie bezpieczeństwa.

Wprowadzenie wielokrotnych wstrzyknięć insuliny u osób, które przez lata były leczone lekami doustnymi to ogromna zmiana w ich życiu z cukrzycą. Dzięki monitoringowi glikemii pacjent może zaobserwować, jak jego organizm reaguje na różne posiłki i na aktywność fizyczną. Wie, w których momentach doby ma skłonność do przecukrzeń, a kiedy pojawiają się niedocukrzenia. Sam, lub ze wsparciem zespołu medycznego może tak zmodyfikować dietę, pory posiłków i aktywności, żeby zapewnić sobie jak najbardziej stabilne cukry.

Stosowanie ciągłego monitoringu glikemii u pacjentów z cukrzycą typu 2 po wprowadzeniu insulinoterapii pozwala także bardzo szybko ocenić efekty leczenia. Na podstawie zebranych danych z pomiarów system pozwala ocenić czas spędzany w docelowym zakresie glikemii, która staje się coraz ważniejszym parametrem określającym skuteczność leczenia. I dla pacjenta, i dla lekarza jest to cenna wiedza, pomocna w podejmowaniu kolejnych decyzji terapeutycznych.

Katarzyna Kaliska 

Skip to content