Kontynuacja refundacji dla systemu do monitorowania glikemii FreeStyle Libre 2 po okresie od realizacji pierwszego zlecenia wymaga spełniania określonych warunków. Lekarz musi ocenić jak technologia ta spełniła swoje zadanie, czy jej zastosowanie przyczyniło się do poprawy kontroli metabolicznej cukrzycy lub poprawy jakości życia, a także czy pacjent w pełni wykorzystywał jej możliwości. W ciągu ostatnich miesięcy zapisy dotyczące weryfikacji zasadności refundacji były doprecyzowywane przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym. Ponieważ dla wielu pacjentów czas weryfikacji efektów leczenia właśnie nadszedł, przypominamy ostatnie opublikowane rekomendacje w tej sprawie.
WARUNKI KONTYNUACJI ZLECENIA:
1. Ocena kryteriów kontynuacji powinna odbyć się po upływie minimum 4 miesięcy od daty rozpoczęcia realizacji zlecenia, maksymalnie po 6 miesiącach
• Ustalenie max. 6-miesięcznego terminu ma służyć pacjentom i mobilizować ich do współpracy z lekarzem prowadzącym.
• Możliwość uzyskania kontynuacji zlecenia została przewidziana także w POZ czy poprzez kontakt z pielęgniarką lub położną.
• Ocena taka może być również przeprowadzona w formule wizyty zdalnej.
2. TIR (time in range) w zakresie 70-180 mg/dl >70% czasu LUB HbA1c poniżej 7,5%, LUB inne indywidualnie określone cele terapeutyczne we współpracy z lekarzem.
• Ocena kontroli cukrzycy możliwa jest również do przeprowadzenia przez parametr szacowanej hemoglobiny glikowanej (eHbA1c) dostępny w aplikacji, a więc bez konieczności wykonania badania laboratoryjnego HbA1c.
• W przypadku kontynuacji zlecenia u innego lekarza, decyzja o kontynuacji może być oparta o ocenę kontroli cukrzycy i korzyści ze stosowania systemu stwierdzone przez lekarza dokonującego wizyty kontrolnej.
3. Aktywność czujnika przez co najmniej 75% czasu w przedziale wynikającym z okresu użytkowania zrefundowanych czujników.
• W przypadku badania aktywności czujnika przez co najmniej 75% czasu w przedziale wynikającym z okresu użytkowania zrefundowanych czujników lekarz może oprzeć się o dane z ostatnich 3 miesięcy, w przypadku braku dostępu do danych uwzględniających pełen okres korzystania z refundacji.
Sabina Kaczorowska