W dniach od 9.07 do 15.07.2023 miałem przyjemność uczestniczyć, reprezentując polskich diabetyków, w siedmiodniowym obozie IDF dla Młodych Liderów, który w tym roku odbywał się w Bułgarii, a konkretnie w Sofii. W obozie uczestniczyli przedstawiciele wielu krajów europejskich i nie tylko. Wśród uczestników byli między innymi diabetycy z Uzbekistanu, Grecji, Włoch, Portugalii, Macedonii czy też odległych Wysp Owczych.
Cały obóz był pełen ciekawych doświadczeń, spotkań z interesującymi ludźmi i aktywności, jakie zapewnili nam, uczestnikom – organizatorzy.
Podczas oficjalnego rozpoczęcia były przedstawiane problemy, a także osiągnięcia, „siostrzanego” stowarzyszenia PSD w Bułgarii. W trakcie tego spotkania poruszanych było wiele tematów związanych z cukrzycą. Wszystkim uczestnikom przybliżono czym jest IDF Europe oraz jaki ma cel.
Głównym tematem zajęć podczas naszego obozu była rola lidera w grupie. Dzięki mentorom, którzy nam towarzyszyli podczas całego pobytu w Bułgarii mogliśmy zgłębić wiedzę w zakresie zarzadzania cukrzycą, zarzadzania zespołem i projektem. W trakcie naszych spotkań poruszaliśmy trudne dla uczestników tematy z życia codziennego, o których zwykle się nie rozmawia. Dzięki obecności psychologa na obozie łatwiej nam było przełamać swoje bariery i wyjść poza strefę komfortu.
W trakcie trwania warsztatów został nam przestawiony pomysł insuliny nowej generacji, która ma być lepszą alternatywą dla insuliny długodziałającej. Różni się od zwykłej insuliny tym, że działa przez 7 dni, co przekłada się na to, że nakłucie i podanie insuliny długodziałającej musielibyśmy robić raz w tygodniu, a nie codziennie. Dowiedzieliśmy się, że omawiana insulina jest jeszcze na ostatnim etapie prac, ale bardzo zaawansowanych.
Jeden z kluczowych elementów programu obejmował pracę w grupie nad dużym projektem o temacie “Rola technologii w życiu diabetyków” lub „Rola młodych osób z cukrzycą”. Projekt ten miał otwarte pole do interpretacji i pomysłu na to. Grupa, której byłem członkiem zdecydowała się na przygotowanie kampanii społecznej obejmującej edukację osób bez cukrzycy. Grupa miała swojego mentora, który wspierał i kierował pracą zespołu.
Zaproszeni przedstawiciele z firmy Medtronic zorganizowali warsztaty z komunikacji werbalnej. Dowiedzieliśmy się także o tym, że firma planuje wprowadzić w przyszłym roku nowe sensory CGM, które będą możliwe do zaaplikowania w ciągu kilku sekund.
Poza pracą w grupach mieliśmy również czas na zwiedzanie i aktywności fizyczne. Odbyliśmy wycieczkę z przewodnikiem po stolicy Bułgarii. Rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta od zabytkowej dzielnicy Serdica, gdzie podziwialiśmy ruiny starożytnego Rzymu, w tym pozostałości rzymskich murów i amfiteatru. Następnie przeszliśmy do Katedry Aleksandra Newskiego, imponującego prawosławnego kościoła. Kolejne było odwiedzenie Katedry św. Zofii, jednej z najstarszych cerkwi w Sofii. Spacerując malowniczymi uliczkami po centrum miasta, udało się nam zaobserwować zmianę warty przy wejściu do Pałacu Prezydenckiego.
Mieliśmy również okazję zwiedzić malownicze miejsce: górę Witosza oraz odkrywać uroki miasta Sofia. Góra Witosza jest chronionym Parkiem Narodowym. Przyjemna trasa prowadziła przez bujne lasy, malownicze łąki i liczne strumienie. Piękne widoki rozciągały się na każdym etapie wspinaczki, a atmosfera była nasycona świeżym powietrzem i spokojem natury.
W trakcie całego tygodnia, codziennie odbywało się kilka prezentacji przygotowywanych przez uczestników, prezentujących siebie oraz kraj, z którego pochodzą, przedstawiając kulturę kraju oraz jego historię. Podczas tych prezentacji uczestnicy przygotowali drobne upominki czy tradycyjne/lokalne przekąski i smakołyki, którymi wymieniali się między sobą. Poznaliśmy sytuację diabetyków w danym kraju, jeśli chodzi o sposoby leczenia, refundacje i dostępne technologie.
Wyjazd do Sofii okazał się nie tylko wspaniałą okazją do zdobycia nowej wiedzy, ale także do nawiązania cennych kontaktów. Program był doskonale zorganizowany, a eksperci zapewnili nam rzetelne i aktualne informacje w każdej z omawianych dziedzin. Wyjazd ten na pewno przyczyni się do dalszego rozwoju moich umiejętności i wiedzy na temat cukrzycy. Jestem wdzięczny za możliwość udziału w tym wyjątkowym obozie.
Jakub Pokusa