Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) ustanowiła 14 sierpnia Światowym Dniem Profilaktyki Cukrzycy.
Biorąc pod uwagę rosnącą liczbę osób z podwyższonym poziomem glukozy we krwi na całym świecie i związane z tym ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, IDF zadecydowało o ustanowieniu Światowego Dnia Profilaktyki Cukrzycy.
Zarząd IDF podjął decyzję o obchodzeniu tego dnia co roku 14 sierpnia, począwszy od 2023 roku. Inspiracją dla tej decyzji był sukces kampanii „Pokonaj cukrzycę” wdrożonej w Indiach, która odbyła się 14 sierpnia ubiegłego roku.
Światowy Dzień Profilaktyki Cukrzycy będzie obchodzony dokładnie trzy miesiące przed Światowym Dniem Cukrzycy. Tydzień zawierający datę 14 sierpnia zostanie ogłoszony „Tygodniem Profilaktyki Cukrzycy”.
Publikacja pt. „IDF Diabetes Atlas” szacuje, że ponad pół miliarda ludzi (537 milionów) na całym świecie ma cukrzycę. Spośród nich blisko połowa (44%; 240 milionów) nie została jeszcze zdiagnozowana, co naraża ich na zwiększone ryzyko poważnych, wyniszczających i zagrażających życiu powikłań. Szacuje się, że kolejne 541 milionów dorosłych na całym świecie ma podwyższoną glikemię, określaną jako stan przedcukrzycowy. Podczas gdy u niektórych z tych osób poziom glukozy we krwi powróci do normy, u innych tak się nie stanie i rozwiną oni cukrzycę typu 2.
Celem Światowego Dnia Profilaktyki Cukrzycy jest zwiększenie świadomości społecznej na temat podwyższonego poziomu glukozy jako czynnika ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 oraz zmotywowanie osób ze stanem przedcukrzycowym do podjęcia działań w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.
Ustanowienie Światowego Dnia Profilaktyki Cukrzycy jako uznanego dnia w kalendarzu prawdopodobnie zajmie kilka lat. Dlatego IDF prosi wszystkich o wsparcie i zaangażowanie.