Na polski rynek wprowadzona została w ostatnim czasie nowsza wersja sensorów do ciągłego monitorowania glikemii metodą flash – FreeStyle Libre 2. Co musisz wiedzieć, aby sprawnie rozpocząć korzystanie z tego systemu?
Wraz z wprowadzeniem na rynek sensorów FreeStyle Libre 2, dotychczasowe dostępne będą jedynie do wyczerpania zapasów. Oznacza to w praktyce, że w najbliższym czasie wszystkich użytkowników FreeStyle Libre czeka „przerzucenie się” na jego nowszą wersję, co nie jest trudne a jednocześnie przynosi wiele nowych ważnych korzyści.
Sensory FreeStyle Libre 2 będzie można skanować za pomocą bezpłatnej aplikacji na telefon (FreeStyle LibreLink), która w listopadzie została zaktualizowana do najnowszej wersji 2.8.2. Jeśli masz zainstalowaną w telefonie aplikację, a być może ostatnio jej nie używałeś, przed rozpoczęciem przygody z FreeStyle Libre 2 upewnij się, że masz też jej aktualną wersję. Osoby, które po raz pierwszy będą chciały pobrać aplikację na telefon muszą sprawdzić czy ich smartfon posiada wystarczające parametry, by aplikacja FreeStyle LibreLink działała prawidłowo. Aplikacja FreeStyle LibreLink jest dostępna na telefony z funkcją NFC oraz odpowiednim systemem operacyjnym.
• W przypadku telefonów z systemem Android konieczna jest wersja systemu 8.0 lub nowsza.
• W przypadku telefonów z systemem iOS konieczny jest iPhone 7 lub nowszy z systemem operacyjnym w wersji co najmniej 13.2 lub nowszej.
Pobranie aplikacji na telefony nie spełniające tych wymogów nie będzie możliwe.
FreeStyle Libre 2 – z alarmami!
Zasadnicza różnica pomiędzy wcześniejszym i obecnym wariantem FSL polega na tym, że FreeStyle Libre 2 wyposażony jest w alarmy w czasie rzeczywistym ostrzegające o zbyt wysokim lub zbyt niskim stężeniu glukozy. Do dyspozycji mamy 3 rodzaje alarmów:
• Alarm niskiego stężenia glukozy (do ustawienia w zakresie 60-100mg/dl)
• Alarm wysokiego stężenia glukozy (do ustawienia w zakresie 140-400mg/dl)
• Alarm informujący o utracie sygnału
Alarmy dostępne dla użytkowników FreeStyle Libre 2 o tzw. alarmy progowe. Ostrzeżenie (sygnał/wibracja) zostaną wygenerowane na telefonie użytkownika w momencie gdy stężenie glukozy osiągnie ustawiony próg. Należy zeskanować wtedy sensor, odczytać wartość glikemii i odpowiednio dostosować postępowanie.
Sensor dokonuje pomiaru glikemii co minutę, stąd alarmy uruchamiają się dokładnie w momencie pojawienia się „nieprawidłowości”. Transfer informacji między sensorem a telefonem odbywa się dzięki technologii bluetooth. Alarmy nie są obligatoryjne, można je dowolnie włączać i wyłączać, przez co stosowanie systemu FreeStyle Libre 2 pozostaje bardzo dyskretne. Inne podstawowe cechy systemu FreeStyle Libre 2:
• sensor pracuje 14 dni
• pomiar glukozy w płynie śródtkankowym odbywa się co 1 minutę
• nowy sensor ma takie same wymiary jak jego dotychczasowa pierwotna wersja
• w aplikacji widzimy nadal oczywiście bieżącą wartość stężenia glukozy, wykres obrazujący zmiany glikemii z ostatnich 8 godzin oraz strzałkę trendu – prognozę zmian glikemii w najbliższym okresie
• aplikacja FreeStyle LibreLink daje możliwość szczegółowej analizy wielu parametrów (m. in. trendy, czas w zakresie docelowym, szacowana wartość hemoglobiny glikowanej)
Skanowanie telefonem
Sensor systemu FreeStyle Libre 2 skanować należy telefonem. Czytniki kompatybilne z sensorami FSL 2 nie będą dostępne w naszym kraju. Skanowanie „starym” czytnikiem nowego sensora FreeStyle Libre 2 (z uaktualnionym oprogramowaniem) pozwoli odczytać wartość glikemii, nie umożliwi jednak wykorzystania alarmów.
Dziwne udogodnienie.
Alarm po przekroczeniu zadanych wartości- jaki to ma sens gdy dalej musisz skanować telefonem czytnik!!!!.
Jak nie zeskanujesz to nie masz alarmu- w dodatku alarm uruchamia się po zeskanowaniu a nie po przekroczeniu zadanych wartości!!!!
Alarm uruchamia się podczas przekroczenia zadanego dolnego lub górnego zakresu glikemii. Alarm masz, ale jeśli zeskanujesz czujnik, to możesz dodatkowo odczytać wartość glikemii.
Alarm pojawia się w momencie przekroczenia ustawionej wartości. Pomiar jest co 1 min i wysyłany na telefon. Czyli jest alarm i na ekranie masz ile jest. Oczywiście możesz zbliżyć telefon do czujnika w celu z czytania do dziennika. W dzienniku są zapisywane odczyty telefonem i wpisy, ilosci insuliny, posiłków itd Warto wpisywać, po wygenerowaniu raportu system określi kiedy wystepuje szczyt poposiłkowy itd Informacje z własnego doświadczenia
Alarmy są niezależne, nie trzeba skanować telefonem. Dzwonią nawet przy wyciszonym telefonie (są różne opcje w ustawieniach aplikacji). Za to przy utracie sygnału zeskanowanie telefonem pozwoli uzupełnić historię glikemii.