Pod koniec 2019 r. resort zdrowia objął refundacją wyczekiwane przez pacjentów od lat flozyny i inkretyny. Pojawiło się także kilka rodzajów nowych insulin oraz nowoczesny system do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) – refundowany dla dzieci. Wciąż jednak z refundacji wykluczona jest część chorych. Czy resort planuje poszerzenie wskazań do refundacji terapii? Między innymi o to Polityka Zdrowotna zapytała wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego.
– Weszliśmy w grupę pacjentów, którzy powinni przejść na leczenie insuliną. Opóźnienie tego etapu jest bardzo dobre dla zdrowia pacjentów. Istotnym czynnikiem były bardzo dobre wyniki badań flozyn w zakresie ochrony kardiologicznej pacjentów. Dla pacjentów z dużą nadwagą, inkretyny mają udowodniony wpływ na redukcję masy ciała, co dla cukrzyków jest dodatkowym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych – mówi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski odnosząc się do ostatnich decyzji refundacyjnych dla diabetyków.
Wiceminister zaznaczył, że pierwsze oszczędności systemowe “można będzie zobaczyć po około pół roku”. Wyraził nadzieje, że bardzo dobre wyniki badań mówiące o mniejszej liczbie powikłań i hospitalizacji, potwierdzą się także w praktyce w polskim systemie ochrony zdrowia, co przyniesie wymierne oszczędności.
Wiceminister wskazał także na najnowsze zmiany w zakresie insulin. Jak zaznaczył, ostatnie decyzje refundacyjne zaowocowały spadkiem cen dla wybranych insulin. Poinformował, że obecnie trwają negocjacje z producentami i wyraził nadzieje, że poskutkują one niższymi dopłatami pacjentów, „szczególnie dla insulin długodziałających”.
Czy będą zmiany w kryteriach refundacyjnych flozyn?
Po siedmiu latach oczekiwania, pacjenci otrzymali dostęp do refundacji flozyn. Jednak zdaniem ekspertów, przyjęte kryteria refundacyjne (8% hemoglobiny glikowanej dla flozyn) są wciąż barierą dla optymalizacji terapii.
Jak stwierdził wiceminister, obecnie nie ma planów zmian w tym zakresie. – Pierwszy, dwuletni okres w refundacji, jest okresem analiz. Dopiero w drugim półroczu będziemy mogli przeanalizować dokładniej sytuację – stwierdził wiceminister Maciej Miłkowski.
Dodał, że obecnie resort wyczekuje wniosku jednej z firm, która wykazała skuteczność flozyn w leczeniu pacjentów kardiologicznych, nie tylko tych z cukrzycą.
– Będziemy analizowali, być może, dodatkowe wskazanie w refundacji flozyn dla pacjentów z niewydolnością serca. (…) Amerykańska FDA już zatwierdziła to wskazanie, także czekamy – mówił Maciej Miłkowski.
Urządzenia do stałego monitorowania glikemii. Co z pełnoletnimi pacjentami?
Najnowsze osiągnięcie technologiczne w leczeniu cukrzycy, czyli urządzenie do stałego monitorowania poziomów glikemii, jest refundowane dla pacjentów do 18 roku życia. Resort nie planuje jednak rozszerzenia refundacji tej terapii na grupę pełnoletnich pacjentów, chyba że cena produktów „istotnie spadnie” .
– To bardzo dobra technologia – ocenił wiceminister zdrowia. – Lekarz i rodzice mają dostęp do stałego monitorowania wszystkich krzywych poziomów glikemii pacjenta. Dzięki temu rodzice mogą mieć stałą kontrolę nad dziećmi przebywającymi np. w szkole – mówił Maciej Miłkowski. Dodał, że „wiek dorosłości jest okresem mniejszego nadzoru – nie potrzebujemy do tego rodziców. Ze względów budżetowych musimy dokonywać wyborów tam gdzie jest to najbardziej skuteczne.”
– Oczekujemy konkurencji w tej grupie firm. Jeśli technologia będzie dostępna od kilku producentów (bo aktualnie, właściwie jest jeden), to wtedy ceny najprawdopodobniej istotnie spadną. Wtedy będziemy mogli poszerzyć tę terapię na pozostałe grupy pacjentów – mówił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Źródło: politykazdrowotna.com