Obchody zostały zorganizowane w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Na program złożyło się wiele ciekawych punktów, zaczynając od przywitania zaproszonych gości przez Panią Prezes Zarządu Głównego Annę Śliwińską. Zaszczycili nas swoją obecnością m.in: Dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznego, największej przychodni lekarskiej w Rzeszowie – pani Józefa Misiewicz, Dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Strzyżowie – pan Paweł Pikul, właściciel Europejskiego Instytutu Podologicznego w Rzeszowie –  pan Piotr Bielawski oraz kierownik referatu Wydziału Polityki Społecznej – pan Maciej Magnowski.

W spotkaniu uczestniczyli także delegacje kół Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z Sanoka, Łańcuta, Jarosławia, Przeworska, Mielca i Stalowej Woli oraz Lubaczowa.  Po przywitaniu gości  Pani Prezes ZG PSD Anna Śliwińska przedstawiła nowości w leczeniu cukrzycy. Po tym wystąpieniu wręczyliśmy pani Prezes statuetkę z podziękowaniami za ciężką pracę dla osób chorych na cukrzycę i ich rodzin. Pani Prezes doceniła również naszą pracę  i my również odebraliśmy piękne podziękowania w formie szklanej statuetki. W dalszej części spotkania nasza koleżanka z Koła nr 1 – Teresa Rybak, jako jedyna  z założycieli Koła w Rzeszowie, przedstawiła jego historię. Po tym nastąpiło wręczenie medali i odznaczeń dla osób, które pomagają w działalności koła.

Następnie lekarz diabetolog Pani Elżbieta Kubek omówiła działanie nowych systemów ciągłego monitorowania glikemii w organizmie bez konieczności nakłuwania palców w celu pozyskania kropli krwi do pomiaru glukometrem.

W części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca BANDOSKA z Wojewódzkiego Domu Kultury. Swój wykład wygłosiła także Pani psycholog Joanna Markin, która w swoim wykładzie przedstawiła wiele pozytywów naszej choroby. Dalsza część spotkania dotyczyła wykładu z zakresu żywienia w cukrzycy, tę wiedzę przekazała pani dietetyk Izabela Nowicka.

W uroczystości wzięło udział ok. 120 osób z kół terenowych i mieszkańców Rzeszowa. Przez cały czas trwania spotkania chętni mogli sprawdzić poziom glukozy we krwi tradycyjną metodą. Była także możliwość konsultacji z podologiem z Europejskiego Instytutu Podologii panem Piotrem Bielawskim. Osoby zainteresowane mogły ponadto dokonać pomiarów składu ciała, a pani dietetyk udzielała krótkich wskazówek żywieniowych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym za udział w organizowanej przez Koło Nr 1 w Rzeszowie uroczystości.

Andrzej Mielcarek
Prezes Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego PSD     

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content