W ciągu 12 dni po pierwszym w historii zastrzyku insuliny, który spowodował ciężką reakcję alergiczną u 14-letniego Leonarda Thompsona (dnia 11.01.1922 r.), jeden z odkrywców insuliny James Collip pracował dzień i noc nad poprawą ekstraktu z trzustki wołowej. Dnia 23.01.1922 r. Leonard Thompson otrzymał drugą dawkę insuliny. Zastrzyk okazał się bardzo skuteczny, nie miał żadnych skutków ubocznych i zasadniczo obniżył poziom glukozy we krwi, likwidując hiperglikemię.
Już w lutym 1922 roku wyciąg z trzustki został podany kolejnym 7 osobom z cukrzycą. W maju tego samego roku ów wyciąg został przez naukowców nazwany “insuliną”.
Przez rok od pierwszego zastrzyku w sumie 50 pacjentów w szpitalu w Toronto w Kanadzie było leczonych insuliną, w tym 10 z nich uratowano z hiperglikemicznej śpiączki cukrzycowej.
Dokładnie rok po pierwszym oczyszczonym i skutecznym zastrzyku, czyli 23.01.1923 r. naukowcy otrzymali patent na insulinę, który sprzedali Uniwersytetowi w Toronto za 1 dolara. W październiku tego samego roku naukowcy otrzymali Nagrodę Nobla za odkrycie insuliny.
Odkrycie naukowców Fredericka Bantinga, Johna Macleoda, Charlesa Besta oraz Jamesa Collipa uratowało setki milionów ludzkich istnień. Dzięki insulinie żyjemy, pracujemy, jesteśmy rodzicami, podróżujemy, realizujemy swoje pasje…