18 października w Domu Strażaka w Podleszanach odbyło się spotkanie na temat cukrzycy. Warsztaty przeprowadzono w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjno-informacyjnej „ABC cukrzycy bez powikłań”, zorganizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków z Warszawy. Celem kampanii, która potrwa do końca listopada jest podnoszenie świadomości na temat cukrzycy i zwrócenie szczególnej uwagi na profilaktykę powikłań tej choroby.
Opiekunem merytorycznym programu jest prof. dr hab. n. med. Grzegorz Dzida, specjalista chorób wewnętrznych i diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Mecenasem projektu jest firma Novo Nordisk. Patronat honorowy nad akcją objęło Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia.
Dzięki zaangażowaniu Pani Prezes Danuty Zaremba, PSD Koło Terenowe w Podleszanach gościło w tym dniu ordynatora oddziału wewnętrznego z SP ZOZ Brzesko – diabetologa, dr n. med. Zbigniewa Żabińskiego i mgr piel. Joannę Zachara oraz mgr Aleksandrę Skalską – koordynatora z Warszawy. Przybyłych gości i ponad 60 uczestników warsztatów przywitała wiceprezes Koła Pani Alicja Krużel. Następnie zgromadzeni wysłuchali wykładu dr Żabińskiego na temat cukrzycy, jej rodzajów, epidemiologii choroby, leczenia, a także hipoglikemii, powikłań i konsekwencji. Należy pamiętać, że cukrzyca to choroba cywilizacyjna, a ryzyko zachorowania na nią zwiększa się wraz z wiekiem. W Polsce cierpi na nią około 3 milionów ludzi, a spośród nich około milion nie wie jeszcze o swojej chorobie. Chorzy często zgłaszają się do lekarza dopiero wtedy, kiedy dochodzi już do groźnych powikłań. Rocznie z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera w naszym kraju ponad 20 000 osób i przewiduje się, że ta liczba będzie rosła. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, edukacja i podnoszenie świadomości społeczeństwa.
Pani Danuta Zaremba podziękowała za przeprowadzenie warsztatów i zaprosiła wszystkich na poczęstunek. Uczestnicy spotkania otrzymali również materiały informacyjne i drobne upominki.
Justyna Ryczek