Decyzję zarządu województwa o wsparciu dwóch projektów profilaktyki zdrowotnej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, przekazała w środę (27 lutego) dziennikarzom wicemarszałek Renata Janik.
Przedsięwzięcia dotyczą realizacji “Regionalnego Programu Zdrowotnego w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2”. Będzie je realizowało należące do samorządu województwa “Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A.
Pierwszy projekt jest skierowany do mieszkańców całego województwa świętokrzyskiego – ma objąć grupę ok. 187 tys. dorosłych. Drugi, jest dedykowany mieszkańcom Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego (obejmującego Kielce i okoliczne gminy) i dotyczy 54 tys. osób.
Głównym celem obu projektów jest poprawa świadomości mieszkańców regionu w zakresie profilaktyki cukrzycy oraz nadwagi i otyłości, których konsekwencją może być rozwinięcie się cukrzycy. Grupę docelową będą stanowiły osoby w wieku 45-64 lata, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały badań w kierunku cukrzycy oraz osoby z grup ryzyka.
Z uczestnikami projektu zostaną przeprowadzone wywiady zdrowotne, w tym diagnozujące poziom wskaźnika BMI pod kątem nadwagi czy otyłości. W efekcie ponad 51 tys. osób wstępnie zdiagnozowanych będzie mogło się zgłosić na szczegółowe badania – stężenia glukozy we krwi. Kolejnymi etapami projektu będą konsultacje dietetyków i specjalistów od aktywności fizycznej, badanie składu masy ciała, “warsztaty dietetyczne”.
– Dziś osoby z cukrzycą mają średnio 64 lata i chorują od 10 lat. Jako województwo świętokrzyskie, jeśli chodzi o zachorowalność na cukrzycę – w skali kraju – jesteśmy na czwartym miejscu – podała Janik.
Realizacja przedsięwzięcia rozpocznie się w kwietniu i potrwa do końca 2021 r. Łączna wartość obu projektów to prawie 8,2 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie ponad 7,2 mln zł.
Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w 2035 r. liczba chorych na cukrzycę może wzrosnąć do ponad 600 mln. Już ponad 10 lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku, choć nie jest chorobą zakaźną.
Źródło: PAP/Rynek Zdrowia