Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2021: zęby, ciało i pandemia
To, czy trudniej lub łatwiej będziemy zmagać się z cukrzycą, chorobami serca czy nerek zależy również od kondycji zębów i całej jamy ustnej. Podczas pandemii koronawirusa powinniśmy o tym pamiętać szczególnie – przekonują lekarze dentyści w przeddzień Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca).
Według Światowej Organizacji Zdrowia, koronawirus odcisnął piętno na globalnej opiece stomatologicznej. Aż 77 proc. krajów raportuje WHO częściowe lub całkowite zakłócenia w pracy gabinetów dentystycznych. Lokalne światło na problem rzucają dane z badania Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. W pierwszej fazie pandemii COVID-19 30,3 proc. gabinetów stomatologicznych przerwało pracę na 30-60 dni, a aż 19,4 proc. na dłużej niż 2 miesiące. Choć sytuacja poprawiała się z każdym tygodniem (pojawiły się wytyczne i więcej środków ochrony indywidualnej) i tak 75,5 proc. ankietowanych dentystów zauważyło spadek liczby przyjmowanych pacjentów, a 17,5 proc. przyznało, że liczba pacjentów spadła o połowę.
– Obecnie gabinety pracują normalnie, a produkty do higieny są na wyciągnięcie dłoni. Pandemia COVID-19 nie jest argumentem do odpuszczania lub przekładania wizyt w gabinecie stomatologicznym oraz nieregularnego szczotkowania, nitkowania zębów i płukania jamy ustnej. Efekty zaniedbań mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, nie tylko w obszarze chorób jamy ustnej, ale całego organizmu – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
W ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca) eksperci zwracają uwagę na ciągle mało popularny fakt – zdrowie zaczyna się w jamie ustnej… i kropka. Pacjenci, ale i nie wszyscy lekarze, nie zdają sobie sprawy z tego, że zapalenie przyzębia może spowodować stan zapalny w całym organizmie oraz wpływać na rozwój i przebieg chorób ogólnoustrojowych. Zaniedbania mogą prowadzić nawet do nowotworów. Kondycja jamy ustnej ma wpływ na rozwój i powikłania cukrzycy. Patogeny zapalenia przyzębia mogą powodować choroby naczyniowo-sercowe. Wreszcie, brak właściwej higieny może wywoływać stan zapalny centralnego układu nerwowego, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń neurologicznych wieku starczego: demencji czy choroby Alzheimera.
– Jako praktycy obserwujemy wiele skutków przekładania lub odwlekania zaplanowanych wizyt, co jest przez pacjentów argumentowane obawą przed zakażeniem się koronawirusem w gabinecie. Dziś widzimy przede wszystkim groźne powikłania endodontyczne, usuwamy zęby, które można było uratować, w wielu przypadkach leczenie ortodontyczne trzeba rozpoczynać od nowa, żniwo zbiera próchnica, szczególnie u młodych ludzi. To są problemy do rozwiązania w gabinecie dentystycznym, ale dziś zbagatelizowane, w przyszłości będą wymagać leczenia specjalistycznego u kardiologa czy diabetologa – ostrzega prof. Dominiak. (KLINKNIJ TU, aby przeczytać cały wywiad z prof. Marzeną Dominiak)
Przez cały marzec (Miesiąc Zdrowia Jamy Ustnej) Polskie Towarzystwo Stomatologiczne zachęca pacjentów do rezerwacji bezpłatnych konsultacji w gabinetach stomatologicznych wspierających kampanię „Polska mówi #aaa!”. Mapa i wyszukiwarka placówek zaangażowanych w projekt znajduje się na www.polskamowiaaa.pl. Na tejże stronie jest również do pobrania poradnik edukacyjny dla pacjentów oraz lekarzy.
Zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety, która pokazuje jak ważne jest dbanie o jamę ustną dla zdrowych zębów i dla całego organizmu:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfqExnn5UcdUiog0EcvlwO7HrNUbiJ2dV8jrjEqrZ5kHyuIvA/viewform
Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej zgromadziły szerokie grono Partnerów. Wydarzenie wsparli:
Patronat Honorowy: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Naczelna Izba Lekarska, Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, Wojewoda Dolnośląski, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, Rzecznik Praw Dziecka. Główny Partner: OralB. Partnerzy: Strefa Pacjenta CEDE, Znany Lekarz, Philips Sonicare, SPLAT Polska, GSK, Listerine, Enel-med, Orbit, MyEcoBrush, Sunstar GUM, Kol-dental, Pierre Fabre. Partnerzy Medialni: TV Silesia, Medonet, Gazeta Lekarska, infoDENT24.pl, Dentonet.pl, Portaldentystyczny.pl, Dentalmaster.pl, Dental Tribune, Stomatologianews, Magazyn Stomatologiczny, Będąc Młodym Dentystą.