Zielonogórska organizacja przygotowała się do obchodów Światowego Dnia Cukrzycy bardzo solidnie. 26 października 2024 odbyło się spotkanie członków Koła Miejskiego w Zielonej Górze. Podczas wydarzenia odbyły się liczne warsztaty, min. z psychologiem nt. sposobów podniesienia nastroju w okresie jesienno-zimowym, następnie o suplementacji pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz potrzeb uzupełniania diety u osób w wieku senioralnym.
Zaproszona farmaceutka przedstawiła alternatywę zażywania suplementów w tabletkach w postaci soków, naparów i herbat ziołowych a tę formę uzupełnienia witamin mogliśmy wypróbować na miejscu i skosztować naturalnej medycyny. Kolejnym gościem była pielęgniarka i edukatorka diabetologiczna reprezentująca firmę Abbott, która przedstawiła szerokie możliwości diagnostyczne systemów ciągłego monitorowania glikemii w cukrzycy typu 2.
W czasie spotkania uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z różnymi systemami oraz je przetestować. Przez cały czas trwania imprezy nasi społeczni edukatorzy w cukrzycy mierzyli osobom chętnym poziom cukru oraz ciśnienia oraz doradzali kolegom w sprawach pomiarów domowych oraz wypróbowanych sposobów utrzymania właściwych poziomów cukrów. Było nam bardzo miło, że z życzeniami zdrowia i upominkami zjawili się przedstawiciele firm Abbbott, Galena, DOZ i Bioton.
Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli także dyrektor PFRON w Zielonej Górze pan Andrzej Gonia, Miasto Zielona Góra reprezentowała radna pani Elżbieta Smykał, przybyli także Przewodnicząca oraz Wiceprzewodniczący Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych pani Maria Miłuch i pan Dariusz Wojciechowski. Jak zawsze mogliśmy liczyć na obecność zaprzyjaźnionej okulistki zielonogórskiej pani Haliny Ralcewicz, która od lat życzliwie nas wspiera. Ma to dla nas duże znaczenie, gdyż wielu pacjentów diabetologicznych uskarża się na powikłania związane z chorobami oczu. Tym bardziej doceniamy prezent przywieziony przez pana Radosława Dobrowolskiego z firmy BIOTON – głośnomówiące glukometry, dające słabowidzącym diabetykom szansę na samodzielne mierzenie poziomów cukru. Imprezę uzupełniał niskoglikemiczny bufet, gdzie proponowane były dietetyczne specjały wg przepisów naszych członkiń.
Kolejnym sposobem aktywnego uczestnictwa w zbliżającym się Światowym Dniu Cukrzycy był event zorganizowany 13 listopada w partnerstwie z Lubuskim Oddziałem NFZ w jego zielonogórskiej siedzibie. Tego dnia społeczni edukatorzy w cukrzycy reprezentujący Lubuski Oddział Rejonowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków badali poziom cukru i ciśnienia wszystkim pacjentom, interesantom oraz pracownikom NFZ, chcącym sprawdzić aktualny stan zdrowia lub, w przypadku osób chorujących, ich aktualny poziom cukru. Nasi chorujący na cukrzycę aktywni sportowcy opowiadali o zachowaniu dobrej formy i walce z chorobą przez codzienny ruch, dzielili się swoim doświadczeniem z zainteresowanymi gośćmi eventu. Chcieliśmy zwrócić uwagę lokalnej społeczności na problem częstej zachorowalności na cukrzycę i zachęcić do regularnej aktywności i sprawdzania poziomów cukru we krwi. Nasze wysiłki wsparte zostały również przez media regionalne TVP 3 oraz Radio Zielona Góra, które i tym razem były obecne na wydarzeniu i wyemitowały nakręcony podczas eventu materiał informacyjny na temat cukrzycy.
Kulminacyjnym punktem tegorocznych obchodów był udział delegacji Lubuskiego Oddziału Rejonowego w konferencji z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, organizowanej 14 listopada przez naszą organizację partnerską w Niemczech. Deutscher Diabetiker Bund Landesverband Brandenburgii ma swoją siedzibę w Poczdamie i tam się też wybraliśmy. Naszą wizytę u niemieckich kolegów poprzedziły latem odwiedziny delegacji niemieckiej w naszej siedzibie w Zielonej Górze, podczas której omówione zostały min. szczegóły jesiennego spotkania. Tematem konferencji było zdrowe żywienie pacjenta diabetologicznego. Wzięliśmy udział w prelekcjach i warsztatach dyskusyjnych na temat, diety śródziemnomorskiej i jej wariantów wspomagających zdrowie osób borykających się z cukrzycą. Osobnym tematem było leczenie ziołami i naturalnymi metodami obniżającymi poziom cukru. Podczas konferencji prezentowana była także na osobnym stoisku idea kontroli cukrzycy typu 2 poprzez system ciągłego monitoringu glikemii połączony z aplikacją do zarządzania danymi, uzyskanymi z sensora. To bardzo optymistyczne, że młode pokolenie z branży informatycznej angażuje swoją wiedzę i umiejętności na rzecz wsparcia środowiska pacjentów przewlekle chorych.
Nasza organizacja nie przyjechała do Poczdamu z pustymi rękami. W porozumieniu z kolegami z Zarządu organizacji partnerskiej przygotowaliśmy “polskie stoisko”, a na nim prezentowaliśmy nasz wysiłek, jaki wkładamy każdego dnia w zmianę nawyków żywieniowych i wypracowywanie kompromisów przy stole. Podzieliliśmy się z zaprzyjaźnioną organizacją przepisami na niskoglikemiczne przekąski, które jak przystało na kontakty transgraniczne, wydrukowaliśmy w językach polskim i niemieckim, a same przysmaki poddaliśmy wspólnym próbom konsumpcyjnym podczas przerwy między wykładami. Nasi koledzy chętnie korzystali z przepisów i dyskutowali o detalach wykonania potraw, zwłaszcza doświadczone panie domu, biegłe w sztuce kulinarnej. Bardzo cieszyliśmy się, że mogliśmy spędzić ten dzień w dużej transgranicznej rodzinie organizacji diabetyków i cieszymy się zarówno z wymiany doświadczeń, jak też możliwości kontynuowania bardzo ważnego partnerstwa. Naszą współpracę transgraniczną wsparł finansowo Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze.
Izabela Franaszek-Szpak
Prezes Oddział Rejonowego w Zielonej Górze