Korzystanie na co dzień z systemu do monitorowania glikemii FreeStyle Libre 2 nie wymaga regularnego sprawdzania glukozy we krwi także za pomocą glukometru. To dlatego Ministerstwo Zdrowia wprowadziło zasadę „albo-albo”. Jeśli pacjent stosuje monitoring glikemii ma mocno ograniczoną refundację na paski. Jeśli nie stosuje się do tych limitów, lekarz ma prawo czasowo odmówić mu wystawienia kolejnego zlecenia na sensory FreeStyle Libre 2.
Limity na paski testowe do glukometrów u pacjentów, którzy korzystają z monitoringu glikemii mają uzasadnienie ekonomiczne. Chodzi o to, by podwójnie nie re- fundować tego samego, a pewnie też „od- uczyć” pacjentów stosujących ciągły monitoring glikemii wykupywania pasków „na zapas”. Oczywiście pewna liczba pa- sków testowych jest nam potrzebna, stąd prawo do ograniczonej refundacji.
Sensory FSL a paski
Jak te zależności refundacyjne wyglądają w przypadku systemu do monitorowania glikemii FreeStyle Libre2? Wystawiając kolejne zlecenia na system FreeStyle Libre lekarz weryfikuje liczbę wykupionych jednocześnie pasków. Może je wypisać, jeśli pacjent nie przekroczył następujących limitów:
• 25 sztuk dla osób powyżej 18 roku życia z cukrzycą typu 1 lub 3, niezależnie od modelu leczenia oraz cukrzycą typu 2 wymagających min. 3 wstrzyknięć insuliny w ciągu doby
• 50 sztuk dla dzieci od ukończenia 4 do ukończenia 18 roku życia chorują- cych na cukrzycę typu 1 lub 3, kobiet w okresie ciąży i połogu oraz osób nie- widomych lub niedowidzących, chorujących na cukrzycę i przyjmujących insulinę, i posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym ze względu na stan wzroku.
Są to limity miesięczne, a lekarz bierze pod uwagę okres ostatnich 6 miesięcy poprzedzającym wystawienie kolejnego zlecenia, z wyłączeniem miesiąca, w którym nastąpiła realizacja pierwszego zlecenia, bez względu na liczbę zrefundowanych sensorów.
Jak się w tym nie pogubić? Jeśli bierzemy zlecenia na sensory na 6 miesięcy, a nasz limit na paski wynosi 25 sztuk na miesiąc, to jednocześnie możemy otrzymać receptę na 3 opakowania pasków po 50 sztuk do wykorzystania w ciągu tych 6 miesięcy. Wówczas mamy pewność, że limitu nie przekroczymy.
Co, jeśli przekroczyliśmy limit pasków?
W przypadku braku możliwości kontynuacji ze względu na liczbę zrefundowanych pasków nowe zlecenie może być wy- stawione po upływie miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu zakończenia realizacji poprzedniego zlecenia. W czasie miesiąca karencji pacjent może korzystać z refundacji na paski do oznaczania glukozy we krwi w ilości zgodnej z zaleceniami osoby uprawnionej do wystawienia recepty.
Kiedy należy kontrolować glikemię glukometrem?
System FreeStyle Libre nie wymaga kalibracji, do przeprowadzenia której potrzebne są paski testowe. Istnieją jednak sytuacje, w których rekomenduje się pomiary z krwi. Po glukometr należy się- gać zawsze, gdy nasze samopoczucie nie koreluje ze wskazaniami sensora. Choć dostępne na rynku systemy do ciągłego monitorowania glikemii odznaczają się bardzo dużą dokładnością i precyzją działania, nie można zdawać się na nie bezkrytycznie. Nadal trzeba obserwować siebie i reakcje swojego organizmu. Kiedy czujemy, że coś jest nie tak, zawsze należy skontrolować glikemię innym urządzeniem.
Glukometr może być przydatny także wtedy, gdy glikemii bardzo szybko wzrasta lub bardzo szybko się obniża lub kiedy pojawia się czasowy problem z sensorem. Nie ma natomiast sensu nieustanne „kontrolowanie” sensora i porównywanie jego wskazań z tym, co pokazuje glukometr. Pamiętajmy, że w przypadku systemów CGM mierzymy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym, a w przypadku glukometrów we krwi. Pomiędzy tymi środowiskami istnieje pewne przesunięcie w czasie. Dlatego jeśli dokonujemy pomiaru wówczas, gdy glikemia intensywnie się zmienia, wskazania będą różne.
W przypadku systemu takiego jak FreeStyle Libre 2 poza samym wynikiem pomiaru glukozy mamy też strzałkę trendu, która znacznie rozszerza naszą wiedzę o tym, co aktualnie dzieje się w naszym organizmie. Korzystając z cgmów mamy więcej danych do podejmowania decyzji terapeutycznych, co też potwierdza, że nie ma sensu skupiać się na porównywaniu wskazań sensora z wynikami z glukometru.
Jeśli masz wątpliwości, kiedy dodatkowo mierzyć cukier, a kiedy pozostać przy wskazaniach sensora, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Jeśli 25 pasków na miesiąc to z jakichś powodów dla Ciebie za mało, zawsze możesz dokupić opakowanie pełnopłatnie. Choć może nie jest to rozwiązanie idealne, kalkuluje się lepiej niż przymusowa przerwa od sensorów spowodowana nadużywaniem refundowanych pasków.
Tomasz Marciszek