Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec powołał Polskie Stowarzyszenie Diabetyków do Rady Organizacji Pacjentów. Rada jest organem opiniodawczo-doradczym Rzecznika.

Do zadań Rady Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta należy przede wszystkim:

  1. Określanie obszarów zagrożeń w funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia,
  2. Wyrażanie stanowisk w sprawach przedstawionych przez Rzecznika Praw Pacjenta, w tym w zakresie projektów aktów prawnych,
  3. Wsparcie Rzecznika Praw Pacjenta w podejmowanych działaniach związanych z edukacją i promocją w zakresie praw pacjenta.

W skład Rady wchodzą organizacje pozarządowe, do których celów statutowych należy podejmowanie działań związanych z ochroną praw pacjenta lub edukacją w zakresie tych praw.

Swoje zadania Rada realizuje przede wszystkim w ramach Zespołów tematycznych, które mają swobodę w kształtowaniu sposobu i trybu pracy dla określonego zadania. Liczba członków danego Zespołu jest nieograniczona, z tym, że jedna organizacja pozarządowa może uczestniczyć w pracach nie więcej niż dwóch Zespołów. Dołączenie do Zespołu lub jego opuszczenie może nastąpić w każdym czasie. Zespół z własnej inicjatywy, na wniosek Rzecznika Praw Pacjenta, podejmuje określone zagadnienia w ramach zakresu merytorycznego Zespołu.

W ramach Rady Organizacji Pacjentów działa obecnie 8 zespołów roboczych:

  • Zespół ds. chorób autoimmunologicznych;
  • Zespół ds. chorób cywilizacyjnych;
  • Zespół ds. onkologii;
  • Zespół ds. propozycji zmian systemowych;
  • Zespół ds. psychiatrii i neurologii;
  • Zespół ds. chorób rzadkich;
  • Zespół ds. seniorów;
  • Zespół ds. ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Prace Rady odbywają się z poszanowaniem głosu i zdania każdego członka, w duchu dialogu. Sprawy Rady podlegają dyskusji i wspólnym uzgodnieniom. Każdy członek ma prawo głosu i może wypowiadać się w zakresie prac Rady oraz składać wnioski i postulaty w tym zakresie.

Rada skupia swoją działalność na wprowadzaniu zmian w systemie opieki zdrowotnej tak, aby stał się on przyjazny zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. Wskazuje rozwiązania, które wzmocnią poczucie bezpieczeństwa pacjenta, a jednocześnie będą stanowiły podstawę do przestrzegania jego praw. Rzecznik Praw Pacjenta poprze udzielanie patronatów honorowych w wielu wydarzeniach organizowanych przez organizacje w zakresie edukacji, informacji wsparcia. Rzecznik lub też wyznaczone osoby uczestniczą w wielu konferencjach, webinariach, spotkaniach.

PSD członkiem Rady Organizacji Pacjentów

Źródło: www.gov.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content