24 kwietnia br. odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego, na którym omawiana była informacji na temat leczenia i przeciwdziałania cukrzycy oraz stanu realizacji opłaty cukrowej wraz z jej wykorzystaniem.
W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele m.in. Najwyższej Izby Kontroli, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz prof. Irina Kowalska, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Prof. Kowalska przedstawiła aktualną sytuację, wskazując, że Polska mierzy się z epidemią cukrzycy i stanu przedcukrzycowego. Przypomniała, że często pacjenci dotknięci są wielochorobowością, która wymaga odpowiedniego podejścia i leczenia. Podkreśliła również, że nadal konieczne jest zadbanie o rozwiązanie problemu zespołu stopy cukrzycowej na terenie całego kraju, tym bardziej po sukcesie pilotażu w szpitalu w Szamotułach, który pokazał redukcję ryzyka amputacji na poziomie 80%.
Obecna na posiedzeniu Monika Kaczmarek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków pytała o wykorzystanie opłaty cukrowej i korzyści płynące dla pacjentów. Przypomniała, że opłata cukrowa funkcjonuje od 3 lat, a wciąż w przestrzeni publicznej wskazuje się, że z tych środków refundowane są paski do mierzenia glikemii, których refundacja była zanim wprowadzono opłatę cukrową. Dlatego też koniecznym jest dopytywanie o realne korzyści dla pacjentów, które wynikają z wprowadzonej opłaty. Jak zaznaczyła prezes PSD:
- Ostatnie wyniki kontroli Najwyższej Izby Kontroli potwierdziły to, co Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, ale i forum ekspertów do spraw cukrzycy wskazywało od dawna, że pieniądze z opłaty cukrowej tak naprawdę się rozpłynęły w systemie.
- Liczymy, że nowelizacja ustawy o zdrowiu publicznym, która jest przedmiotem prac w Ministerstwie Zdrowia, będzie okazją do wprowadzenia stosownych zmian w tym zakresie, że środki będą alokowane między innymi na cukrzycę, otyłość, ale przede wszystkim będą rzetelnie sprawozdawane, ponieważ my jako pacjenci nie widzimy tak naprawdę do końca, na co te pieniądze są przeznaczone.
Podkreśliła także, że pacjenci oczekiwali poszerzenia dostępnych świadczeń i innowacyjnych terapii, a nie zastępowania już istniejących. Zaapelowała także, aby patrzeć na leczenie cukrzycy jako inwestycję, która pozwoli ograniczyć występowanie powikłań i konieczności ich leczenia.
- Z perspektywy pacjenta nie ma znaczenia, w jaki sposób będzie to realizowane, ale kluczowe jest, aby systematycznie znosić kolejne ograniczenia administracyjne, refundacyjne i obejmować finansowaniem coraz to nowsze technologie.
W imieniu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków prezes wsparła także prof. Irinę Kowalską w kontekście konieczności zwrócenia uwagi na niezaspokojoną potrzebę, jaką jest kwestia pilotażu stopy cukrzycowej i wprowadzenia wreszcie stałego rozwiązania obejmującego cały teren Polski.
- Jesteśmy bardzo wdzięczni za rozszerzenie pilotażu stopy cukrzycowej, ale nie chcemy, żeby to był pilotaż. Chcielibyśmy, żeby to weszło do karty świadczeń, żeby pacjenci czuli się bezpiecznie. Nie chcemy stanąć za rok w tym samym miejscu i martwić się, czy dalej pilotaż będzie przedłużony o kolejny rok.
Link do posiedzenia: https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/transmisja.xsp?documentId=D344B54B31CA6D36C1258C6C004C2D36&symbol=TRANSMISJA_ARCH&info=T