• Pacjent mieszkający na terenie dotkniętym powodzią może udać się do innej placówki POZ – wynika z opublikowanego właśnie nowego zarządzenia NFZ
  • Nie ma w takim przypadku ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania pacjenta – przypomina z kolei Rzecznik Praw Pacjenta
  • 800 190 590 – to numer bezpłatnej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, która działa przez 7 dni w tygodniu
  • W obecnej sytuacji powodziowej, gdy placówki ochrony zdrowia mogą być czasowo niedostępne, farmaceuci mają prawo wystawiać receptę farmaceutyczną, aby zapewnić pacjentom dostęp do leków

Dostęp do POZ w czasie powodzi

RPP podkreśla, że w sytuacji zamknięcia placówki w wyniku powodzi, pacjent może zwrócić się o pomoc do innej placówki medycyny rodzinnej (POZ), która ma podpisaną umowę z NFZ.

– Nie ma w takim przypadku ograniczeń związanych z miejscem zamieszkania pacjenta. W celu uzyskania pomocy należy skontaktować się telefonicznie z wybraną przychodnią i opisać swoją sytuację – podkreśla RPP.

Co więcej, można też skorzystać ze świątecznej i nocnej pomocy lekarskiej w dowolnym miejscu w kraju, należy jedynie mieć przy sobie dowód tożsamości oraz numer PESEL.

Infolinia NFZ dostępna całodobowa

Warto pamiętać o numerze 800 190 590 – to bezpłatna infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia, która działa przez 7 dni w tygodniu. Wspomniana infolinia dostarcza informacji m.in. o najbliższym szpitalu, czy punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

– Każdy pacjent z terenów objętych powodzią dowie się, gdzie otrzyma pomoc medyczną, a także do których miejsc nie należy się kierować – podkreślił Filip Nowak, prezes NFZ, podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia.

Szef NFZ podpisał zarządzenie, które ułatwi wizytę pacjenta z obszaru dotkniętego powodzią u lekarza rodzinnego.

– Od teraz każdy lekarz POZ może przyjąć pacjenta, nawet z sąsiedniej gminy, a ten pacjent nie musi być zapisany na tzw. listę aktywną tego lekarza. Za tę wizytę zapłaci NFZ – dodał prezes Nowak.

Takie rozwiązanie zapewnia niezbędną pomoc potrzebującym, niezależnie od ich stałego miejsca zamieszkania.

Recepta farmaceutyczna. NIA o dostępności do leków

Naczelna Izba Aptekarska wydała komunikat o możliwości wystawiania recept farmaceutycznych dla pacjentów, których zdrowie zagrożone jest brakiem dostępności tych leków, w tym spowodowanych sytuacją powodziową.

Jak czytamy, zgodnie z obowiązującymi przepisami, farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu może wystawić receptę farmaceutyczną w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta.

Natomiast w obecnej sytuacji powodziowej, gdy inne placówki ochrony zdrowia mogą być czasowo niedostępne, farmaceuci mają prawo działać w oparciu o tę możliwość, aby zapewnić pacjentom dostęp do leków.

Do recepty farmaceutycznej, wystawianej w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta, stosuje się następujące zasady:

  • jest wystawiana – co do zasady – w postaci elektronicznej,
  • może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp, z wyjątkiem produktów leczniczych zawierających środki odurzające, substancje psychotropowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii
  • zawiera wymagane w ustawie – Prawo farmaceutyczne dane oraz przyczynę wydania;
  • recepta jest realizowana z odpłatnością 100 proc.;
  • recepta w postaci papierowej po zrealizowaniu w aptece podlega ewidencjonowaniu;
  • przepisy art. 96a ust. 4 i 4a ustawy – Prawo farmaceutyczne stosuje się odpowiednio, czyli  farmaceuta może przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania wyliczonego na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania (w przypadku recepty papierowej – maksymalnie na 120-dniowy okres stosowania).

Naczelna Izba Aptekarska zwraca się do farmaceutów o umożliwienie pacjentom kontynuacji terapii poprzez korzystanie z prawa do wystawiania recept farmaceutycznych m.in. w przypadkach, gdy realizacja recepty elektronicznej, rozpoczęta w aptece ogólnodostępnych dotkniętej powodzią, nie może być zakończona w tej aptece – czytamy.

Dodatkowo, Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że:

  • zgodnie z art. 96 ust. 3 ustawy – Prawo farmaceutyczne, w przypadku nagłego zagrożenia życia pacjenta farmaceuta posiadający prawo wykonywania zawodu, może wydać bez recepty lekarskiej produkt leczniczy zastrzeżony do wydawania na receptę w najmniejszym terapeutycznym opakowaniu, z wyłączeniem środków odurzających, substancji psychotropowych i prekursorów kategorii 1;
  • receptę elektroniczną można zrealizować, w trybie offline (przy braku połączenia z P1), na podstawie wydruku informacyjnego przekazanego pacjentowi przez lekarza.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Skip to content