– Resort zdrowia dąży do rozwiązań, które zapewnią zaopatrzenie w wyroby medyczne wydawane na zlecenie jak najszerszej grupy pacjentów, ale z racji ograniczonych możliwości finansowych NFZ nie wszystkie postulaty mogą być zrealizowane w jednym czasie – podkreśla wiceminister Marek Kos pytany o możliwość refundacji kolejnych systemów ciągłego monitorowani glikemii.

  • O możliwość rozszerzenia wachlarza dostępnych na NFZ urządzeń do ciągłego monitorowania glikemii dopytywała w interpelacji do MZ grupa posłów Koalicji Obywatelskiej
  • – Każdy z systemów ma swoje zalety dla pacjentów i wprowadzenie kolejnych znacznie poprawiłoby dostępność i skuteczność terapii – wskazywali
  • W odpowiedzi wiceminister Kos przypomniał, że koszty zaopatrzenia pacjentów w wyroby diabetologiczne na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosły już… dziesięciokrotnie
  • Kolejną nowelizację rozporządzenia ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie MZ przewiduje w 2025 r.

Cukrzyca. Kiedy refundacja kolejnych urządzeń do ciągłego monitorowania glikemii? 

Refundacja systemów ciągłego monitorowania glikemii znacznie ułatwiła pacjentom kontrolowanie cukrzycy. Obecnie Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje dostęp do jednego systemu, podczas gdy analogicznych i nowszych urządzeń jest na rynku więcej. O możliwość rozszerzenia wachlarza dostępnych na NFZ urządzeń dopytywała w interpelacji do Ministerstwa Zdrowia grupa posłów Koalicji Obywatelskiej.

– Każdy z systemów ma swoje określone zalety dla pacjentów i wprowadzenie kolejnych znacznie poprawiłoby dostępność i skuteczność terapii. Wydaje się również, że pozwoliłoby na optymalizację kosztów płatnika, przy tej samej grupie pacjentów i dzięki konkurencyjności cenowej, pozwoliło wręcz na ich ograniczenie – wskazywali posłowie.

Zwrócili także uwagę, że dostęp do leków refundowanych i wyrobów medycznych wydawanych na receptę, zgodnie z ustawą o refundacji leków, jest regularnie uaktualniany, czego nie można powiedzieć o dostępie do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Dlatego chcieli wiedzieć kiedy MZ zamierza wydać kolejne rozporządzenie w tej sprawie, a także czy planuje ująć w nim kolejne produkty umożliwiające ciągłe monitowanie glikemii.

MZ: koszty zaopatrzenia pacjentów w wyroby diabetologiczne wzrosły dziesięciokrotnie 

W odpowiedzi wiceminister Marek Kos przypomniał, że w zakresie systemów monitorowania glikemii pacjentom przysługuje zaopatrzenie w sensory do tychże systemów, transmitery do systemów CGM-RT i czujniki do systemu monitorowania stężenia glukozy flash FGM, po spełnieniu kryteriów przyznawania określonych dla każdej z pozycji.

– Warto dodać, że diabetycy w uzasadnionych klinicznie przypadkach są także uprawnieni do korzystania z innych wyrobów medycznych ujętych w rozporządzeniu – podkreślił.

Zwrócił również uwagę, że resort “sukcesywnie wprowadza rozwiązania w przepisach prawa wychodzące naprzeciw oczekiwaniom diabetyków”.

– Od 2018 r. do refundacji w ramach rozporządzenia wprowadzono cztery nowe grupy wyrobów medycznych – zbiornik na insulinę do osobistej pompy insulinowej, sensor do CGM-RT, transmiter do CGMRT oraz czujnik do FGM, a następnie m.in. rozszerzano kryteria przyznawania (w tym w zakresie chorób rzadkich) oraz uwzględniano możliwość refundacji nowych technologii – wymienił wiceszef resortu zdrowia.

Przypomniał także, że pociągnęło to za sobą wzrost kosztów na refundację zaopatrzenia pacjentów w wyroby diabetologiczne z 35,5 mln zł w 2013 r. do ok. 339,9 mln zł w 2023 r. (wg. stanu na 20 marca 2024 r.), co stanowi ponad dziewięciokrotny wzrost wydatków.

– Minister Zdrowia stoi codziennie przed trudnym zadaniem pogodzenia możliwości refundacji różnych terapii i technologii dla całego społeczeństwa z ograniczeniami budżetowymi płatnika publicznego. Wobec powyższego resort dąży do wypracowania rozwiązań, które zapewnią zaopatrzenie w wyroby medyczne wydawane na zlecenie jak najszerszej grupie pacjentów, ale z uwagi na ograniczone możliwości finansowe Narodowego Funduszu Zdrowia nie wszystkie postulaty mogą być zrealizowane w jednym czasie – podkreślił Marek Kos.

Zapewnił przy tym, że wpływające do MZ propozycje zmian w rozporządzeniu ws. wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie są przez resort analizowane i kolejna jego nowelizacja będzie miała miejsce w 2025 r.

Z kolei w projekcie nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych znajdzie się zapis wprowadzający obowiązek dokonywania co najmniej raz na 2 lata przeglądu rozporządzenia o wyrobach medycznych wydawanych na zlecenie.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Skip to content