22 lipca na zaproszenie Przewodniczącej Ewy Kołodziej, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Monika Kaczmarek wzięła udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Tematem posiedzenia było wprowadzenie i omówienie programu kompleksowego leczenia stopy cukrzycowej.

Jak wygląda sytuacja chorych z zespołem stopy cukrzycowej? 

Polska pozostaje w niechlubnej czołówce amputacji kończyn dolnych z powodu cukrzycy. W Polsce dokonuje się 8,5 tyś. amputacji rocznie, a aż 70% chorych po amputacji umiera w ciągu 5 lat.

Jak wskazała prof. Beata Mrozikiewicz-Rakowska – „stopa cukrzycowa jest jak zawał nogi, ponieważ wymaga natychmiastowej pomocy”.

Zaproszeni eksperci kliniczni – w tym konsultanci wojewódzcy w dziedzinie diabetologii, dyrektorzy szpitali min: w Szamotułach czy Siemianowicach oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich byli zgodni, że organizacja kompleksowej opieki nad pacjentem zagrożonym amputacją jest koniecznością i powinno stać się to jak najszybciej. Pozwoli to nie tylko poprawić długość życia pacjenta, ale także – wskutek zapobiegania dalszym powikłaniom – jego jakość.

Przedstawiciele Szpitala Powiatowego w Szamotułach, gdzie realizowany jest program pilotażowy leczenia stopy cukrzycowej oraz goście z Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach zaprezentowali, jak można skutecznie i opłacalnie finansowo leczyć stopę cukrzycową, bez generowania wysokich kosztów finansowych oraz – o czym rzadko się mówi – społecznych.

W ciągu jednego roku realizacji pilotażu (dobiega końca w lipcu 2024 r.) wyleczono bezprecedensowe 76% chorych zakwalifikowanych do hospitalizacji, co pozwoliło zredukować odsetek amputacji z poziomu 8,6% do zaledwie 3%. Doświadczenia ośrodka w Szamotułach to gotowe rozwiązanie, które mogłoby zostać zastosowane w innych szpitalach w Polsce.

Podczas blisko trzygodzinnej dyskusji został także poruszony temat wyceny świadczeń w AOS-ie, o którym trzeba zacząć rozmawiać. Przewodnicząca Ewa Kołodziej zapowiedziała, że będzie to najprawdopodobniej temat kolejnego posiedzenia Zespołu.

W imieniu pacjentów wypowiedziała się Monika Kaczmarek, prezes ZG PSD, przedstawiając najważniejsze problemy:

  1. bardzo ograniczony dostęp do nielicznych w Polsce Poradni Stóp Cukrzycowych;
  2. pojawia się coraz więcej ośrodków prywatnych, które jednak nie są dostępne (ze względu na bariery finansowe) dla wszystkich potrzebujących;
  3. praktycznie brak wyspecjalizowanych ośrodków leczenia przeznaczonych dla chorych z ZSC;
  4. pacjenci czekają na zmiany, dla nich nieważne jest to, czy to będzie program, pilotaż, pacjenci chcą wiedzieć gdzie mają szukać pomocy, gdzie leczyć zespół stopy cukrzycowej, by uniknąć amputacji.

Pięknie dziękujemy Pani Poseł Ewie Kołodziej – Przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy za zaproszenie i zorganizowanie tak ważnego posiedzenia oraz wszystkim obecnym ekspertom za ich zaangażowanie i wykonaną pracę.

Skip to content