Od marca seniorzy będą mogli liczyć na kolejne bezpłatne leki, m.in. przeciwcukrzycowe i przeciwzakrzepowe – przewiduje projekt nowej listy refundacyjnej opublikowany przez resort zdrowia.
We wtorek (20 lutego) Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych. Załącznikiem do tej listy jest wykaz bezpłatnych leków dla seniorów, który zawiera 1740 preparatów (na poprzednim wykazie znajdowało się ich 1657).
Od marca seniorzy bezpłatnie otrzymają m.in. doustne leki przeciwcukrzycowe (pochodne sulfonylomocznika zawierające substancje czynne: gliclazidum, glimepiridum, glipizidum) oraz leki przeciwzakrzepowe (z grupy antagonistów witaminy K zawierające substancje czynne: warfarinum, acenocumarol).
Receptę na bezpłatny lek wystawić może lekarz, do którego senior jest zapisany w przychodni (w razie jego nieobecności, receptę wypisze zastępujący go lekarz w tej samej przychodni). Seniorzy powinni także pamiętać, że nie zawsze lek, który znajduje się na wykazie ministra, mogą otrzymać bezpłatnie – uprawnienie to przysługuje im pod warunkiem, że został on przepisany we wskazaniu objętym refundacją.
Źródło: PAP/Rynek Zdrowia
Mam 82 lata choruję na cukrzycę typu 2. Miałam przepisywany DIAPREL MR z literką S. Dzisiaj dowiedziałam się że lej ten przeszedł na 100%. Nic innego mi nie zaproponowano . Czy oznaczy że zostałam skreślona listy żyjących ? i to jest ta DOBRA ZMIANA ? – dla kogo ? – to zwykłe draństwo , zwykła podłość w stosunku do ludzi chorych i seniorów. Ten kto podejmuje takie decyzje to nie będzie stary, bo nie doczeka starości
Tylko się pisze odarmowych lekach ,ale się nie przepisuje
Dziś byłem w aptece aby zrealizować receptę. Mam 77 lat i dotychczas Glucophage 850 od 20 kilku lat miałem darmowy. Zdziwiłem się, że zarządano zapłaty. Wcześniej nie sprawdzałem zapisu recepty ale po sprawdzeniu okazało się ,że jest 100% odpłatność. Żałuję, że nie wyjaśniłem tego podczas wizyty u lekarzem pierwszego kontaktu , który sporządzał receptę.