• WHO stwierdziła, że ​​podróbki leków, które należą do klasy zwanych agonistami GLP-1, są najczęściej sprzedawane i dystrybuowane za pośrednictwem nieuregulowanych rynków zbytu
  • To głównie platformy mediów społecznościowych
  • Niesie to ze sobą poważne ryzyko dla zdrowia

 

 

Toksyczne reakcje i hipoglikemia

– Wiadomo, że sfałszowane produkty medyczne są nieskuteczne i/lub powodują reakcje toksyczne – stwierdziła WHO, dodając, że leki mogły być wytwarzane w niehigienicznych warunkach przez niewykwalifikowany personel i mogły być skażone bakteriami.

Gwałtowny popyt na leki zatwierdzone do odchudzania napędzają rosnący światowy rynek podrobionych wersji.

W zeszłym tygodniu Reuters podał, że w 2023 r. w USA trzy osoby zgłosiły się do lekarza z powodu niebezpiecznie niskiego poziomu cukru we krwi po zażyciu podejrzanej fałszywej wersji leku.

Władze austriackie i libańskie ds. zdrowia również poinformowały w zeszłym roku, że kilka osób doznało napadów hipoglikemii po zażyciu podejrzanego fałszywego leku, a część z nich trafiła do szpitala.

Leki GLP-1, opracowane po raz pierwszy do leczenia cukrzycy typu 2, zmniejszają apetyt i spowalniają opróżnianie żołądka. W badaniach klinicznych wykazano, że pomagają pacjentom stracić od 15% do 20% masy ciała.

Zwiększony obieg fałszywych wersji leku

W 2023 r. popyt w USA przewyższył podaż leków w klasie GLP-1 i oczekuje się, że tendencja ta będzie się utrzymywać w miarę prac firm nad zwiększaniem mocy produkcyjnych.

WHO stwierdziła, że ​​przedłużające się niedobory tych leków i zwiększony obieg fałszywych ich wersji będą prawdopodobnie miały znaczący wpływ na sytuację pacjentów chorych na cukrzycę typu 2.

Zaleciła kupującym, aby dostęp do leków uzyskiwali za pośrednictwem autoryzowanych i regulowanych dostawców, a pracownicy służby zdrowia przestrzegali dobrych praktyk w zakresie przepisywania i dystrybucji.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content