Letni obóz Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) dla młodych osób z cukrzycą w wieku 18-30 lat z całej Europy odbywa się co roku w innym europejskim kraju. Bieżąca edycja była edycją jubileuszową, 10-tą. PSD wygrało konkurs na organizację obozu przed pandemią COVID-19, jednak ze względu na panującą sytuację musieliśmy na swoją kolej poczekać dwa lata. Na miejsce obozu został wybrany Pałac Krotoszyce nieopodal Złotoryi – Oddziału PSD, który był motorem napędowym naszego zgłoszenia do konkursu na organizację obozu.
Dnia 10.07 w Krotoszycach zebrało się 32 uczestników z 15 krajów europejskich (oraz dwie osoby z dwóch kolejnych krajów dołączyły internetowo ze względu na przeszkody uniemożliwiające im przyjazd do Polski). Mimo zmęczenia bardzo długą dla wielu osób podróżą, od razu rozpoczęliśmy od działań integracyjnych, a przełamywanie lodów poszło znakomicie. Od początku rzucał się w oczy fakt, że trafiła nam się znakomita grupa.
Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) przygotowała dla uczestników bardzo bogaty program merytoryczny. Głównym celem obozu było poszerzenie kompetencji liderskich młodych ludzi, aby mogli oni skutecznie działać na rzecz społeczności diabetyków w swoich krajach. Zajęcia obejmowały ponadto techniki prezentacji i wystąpień publicznych oraz strategii komunikacyjnych, tak ważnych dla liderów organizacji. Bardzo istotnym elementem programu były także rozmowy o cukrzycy, o aspektach psychologicznych życia z chorobą, ale także o stygmatyzacji i wykluczeniu lub innych nie zawsze pozytywnych doświadczeniach. Wysłuchaliśmy również wykładów edukacyjnych od czuwających nad zdrowiem uczestników lekarzy, dr n. med. Romana Kuczerowskiego oraz dr n. med. Iriny Bosek.
Codziennie odbywały się prezentacje uczestników dotyczące leczenia cukrzycy w ich krajach, dzięki czemu dowiedzieliśmy się bardzo wiele na temat różnego podejścia do cukrzycy poszczególnych władz oraz o tym jak różna może być sytuacja pacjentów. Bardzo przejmującymi okazały się wystąpienia uczestników ukraińskich, którzy pokazywali dramat swojej sytuacji w szarganym wojną kraju. Nie zabrakło łez, podziękowań dla Polaków oraz deklaracji wsparcia dla Ukrainy ze strony innych nacji. Pomocy ukraińskim diabetykom w sytuacji kryzysowej został ponadto poświęcony osobny panel, podczas którego opowiadaliśmy m.in. o działaniach PSD w tym zakresie.
Oprócz edukacji, wykładów i warsztatów nie zabrakło tak ważnej w codziennym życiu aktywności fizycznej. Oddział Rejonowy PSD w Złotoryi zadbał o atrakcje w postaci: zwiedzania Złotoryi, konkursu siły, płukania złota i nordic walking. Ponadto na złotoryjskim rynku uczestnicy zatańczyli specjalnie na tą okazję wymyślony przez siebie układ taneczny, do dołączenia do którego udało się namówić Burmistrza Złotoryi Pana Roberta Pawłowskiego. Pan Burmistrz wcześniej przyjął nas w Urzędzie Miejskim, podziękował za przybycie i wręczył prezenty od miasta, w tym wykonany dla nas pamiątkowy roll-up.
Obóz zakończyliśmy bardzo wesoło: pokazem talentów (głównie tańcami ludowymi z poszczególnych krajów) oraz grillem i rozmowami do późnej nocy. Wszyscy żałowaliśmy, że obóz już się kończy. Uczestnicy zgodnie przyznali, że był to wspaniały tydzień, a zebrane doświadczenia zostaną z nami na bardzo długo.
Sukces obozu to zasługa bardzo wielu osób, jednak szczególne podziękowania należą się Monice Kaczmarek, Prezes Oddziału Rejonowego PSD w Złotoryi, za ogrom włożonej pracy w zapewnienie lokalnych atrakcji i odpowiedniej logistyki całego przedsięwzięcia.
Anna Śliwińska
Prezes ZG PSD