8 października 2024 roku Monika Kaczmarek, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wzięła udział w panelu „Opieka nad pacjentem diabetologicznym” podczas VIII Kongresu Wizja Zdrowia.

W trakcie dyskusji omówiono potrzeby pacjentów z cukrzycą – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Podkreślono, że wiele zmieniło się przez ostatnie lata, jednak wciąż pozostają obszary wymagające uwagi i poprawy.

Prezes Monika Kaczmarek podkreśliła wagę dostępu do nowoczesnych terapii i technologii, w tym do systemu do ciągłego monitorowania stężenia glukozy. Synergia „inteligentnych” rozwiązań technologicznych przekłada się nie tylko na większą wygodę i bezpieczeństwo codziennej terapii, ale także na poprawę skuteczności leczenia, co skutkuje zmniejszeniem liczby powikłań i hospitalizacji wynikających z cukrzycy. Po raz kolejny przypomniała o problemie stopy cukrzycowej, który ciągle stanowi jedno z większych wyzwań systemowych.

  – Pacjenci oczekują poprawy dostępu do najbardziej zaawansowanych technologii – pomp insulinowych zintegrowanych z ciągłym monitoringiem glikemii oraz postulatu refundacji dla pomp insulinowych dla osób po 26.r.ż.,”

Jest to rozwiązanie najbliższe idei sztucznej trzustki, które przejmuje od pacjenta część decyzji terapeutycznych, automatyzując proces leczenia. Pacjenci zdają sobie sprawę, że jest to rozwiązanie, jak na ten moment, najwyższej klasy. Niemniej, jeśli chodzi o nasze własne zdrowie lub zdrowie naszych dzieci, to takich właśnie rozwiązań oczekujemy:

– Nie chcemy wszystkiego naraz, jesteśmy naprawdę cierpliwy, bo czekaliśmy kilkadziesiąt lat, ale nie chcemy czekać następne kilkadziesiąt, chcemy aby to odbywało się etapami.

W podsumowaniu wskazano także na narzędzie, jakim miała być opłata cukrowa. Prezes PSD podkreśliła:

– My, jako Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wspieraliśmy pomysł opłaty cukrowej bo oczekiwaliśmy, że jeżeli będzie opłata cukrowa wprowadzona, to będzie ona  z przeznaczeniem na finansowanie m.in. nowoczesnych terapii i technologii. Tutaj chcielibyśmy, aby była możliwość, żeby się jeszcze nad tym pochylić.

W panelu udział wzięli także: Elżbieta Brzozowska (Fundacja Zdrowie i Edukacja – AD Meritum),  prof. Leszek Czupryniak (Warszawski Uniwersytet Medyczny), prof. Alina Kuryłowicz (Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie), prof. Małgorzata Myśliwiec (Gdański Uniwersytet Medyczny), prof. Wiesław Tarnowski (Towarzystwo Chirurgów Polskich).

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content