Od października do marca przyszłego roku Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, przy wsparciu Partnerów, będzie realizowało nowy projekt – Interdyscyplinarny program edukacyjny w cukrzycy. Ma on na celu podniesienie wiedzy pacjentów na temat wieloaspektowego charakteru cukrzycy i wyzwań, jakie z tego faktu wynikają dla pacjenta i całego systemu opieki zdrowotnej.
Cukrzyca typu 2 praktycznie nigdy nie występuje w odosobnieniu jako jedyna jednostka chorobowa. Niekiedy od samego początku lub po jakimś czasie od zachorowania towarzyszą jej liczne dodatkowe problemy zdrowotne:
• Otyłość, która jak już dzisiaj doskonale wiadomo, nie jest problemem estetycznym, a chorobą
• Nadciśnienie tętnicze
• Zespół metaboliczny
• Miażdżyca
• Choroby układu krążenia
• Choroby serca i naczyń
• Choroby nerek
Otyłość i zespół metaboliczny są czynnikami ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2; natomiast leczenie cukrzycy nie ułatwia redukcji masy ciała. Nadciśnienie tętnicze podobnie jak cukrzyca typu 2 sprzyja chorobom sercowo-naczyniowym oraz zwiększa ryzyko chorób nerek. Powikłania mikronaczyniowe i makronaczyniowe, które powstają na bazie cukrzycy, zwiększają ryzyko kolejnych powikłań w obrębie małych i dużych naczyń krwionośnych. Cukrzyca ma tak złożony charakter, że niekiedy trudno nawet powiedzieć, co jest przyczyną, a co skutkiem i jak jedno powikłanie wpływa na inne.
Złożona choroba – interdyscyplinarny program
Tak złożony problem, jak cukrzyca typu 2 i choroby jej towarzyszące, wymaga interdyscyplinarnego podejścia. Oczywiście cukrzyca zawsze miała taki charakter, jedna mniej się o tym mówiło, ponieważ możliwości „zaopiekowania” pacjenta w tak wielowątkowy sposób były bardzo ograniczone. Obecnie sytuacja chorych na cukrzycę typu 2 znaczenie się zmieniła:
• Mamy do dyspozycji nowe grupy leków, które nie tylko powalają na stabilizację stężenie glukozy we krwi, ale także redukują ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych i nerkowych u pacjentów z cukrzycą.
• Pojawiły się możliwości farmakologicznego leczenia otyłości.
• Sukcesywnie wprowadzany jest nowy system opieki nad pacjentem z cukrzycą typu 2 – opieka koordynowana w ścieżce diabetologicznej
• Coraz większe uprawnienia zyskują farmaceuci. Opieka farmaceutyczna nad pacjentem z cukrzycą dotyczy m.in. edukacji w zakresie stosowanych leków, edukacji w zakresie obsługi sprzętu (glukometru, systemu CGM, ciśnieniomierze), porady odnośnie suplementacji wskazanej przy cukrzycy, edukacji odnośnie behawioralnego leczenia cukrzycy.
Wyzwanie, jakie stoi m.in. przed naszym Stowarzyszeniem, to edukacja w zakresie interdyscyplinarnego charakteru cukrzycy. Pacjenci nie powinni pozostawać na stanowisku, że leczenie tej choroby ogranicza się do obniżania stężenia glukozy we krwi. Realizując nasz nowy projekt, chcemy im pokazać, w jaki sposób należy dzisiaj patrzeć na cukrzycę typu 2 i jakie są możliwości jej leczenia, z uwzględnieniem zmian systemowych, czyli rozwoju opieki koordynowanej i opieki farmaceutycznej nad pacjentem z cukrzycą. Co równie ważne, dzisiaj lecząc cukrzycę można jednocześnie zapobiegać jej powikłaniom. Nigdy wcześniej nie mieliśmy takich możliwości.
W ramach trwającego pół roku Interdyscyplinarnego programu edukacyjnego w cukrzycy zostanie przeprowadzonych 12 webinarów z ekspertami, na które będziemy sukcesywnie zapraszać poprzez nasze media. Wnioski i najciekawsze aspekty tych spotkań będą podsumowywane w artykułach, publikowanych na łamach naszego Biuletynu.
Pierwszy webinar odbędzie się już jutro 9 października. Tematem spotkania będzie: Zespól sercowo-nerkowo-metaboliczny jako narastający problem medyczny. Czym jest i co wspólnego ma z cukrzycą? Wykład wygłosi, lek Barbara Soróbka, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, członek Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości i Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia.
Zapraszamy. Będzie się działo!
Funkcja trackback/Funkcja pingback