• Adherence to międzynarodowe określenie przestrzegania przez pacjentów zaleceń terapeutycznych
  • Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego po raz pierwszy w tym roku ustanowiło Światowy Dzień Adherence
  • W opracowaniu przygotowanym m.in. przez ekspertów Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego podkreśla się, że w przypadku nadciśnienia tętniczego, aż 58 proc. pacjentów nie przestrzega zaleceń terapeutycznych
  • Według autorów raportu pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest regularne przyjmowanie leków, zwłaszcza w chorobach przewlekłych

Problemy z przestrzeganiem zaleceń terapeutycznych

Adherence to międzynarodowe określenie przestrzegania przez pacjentów zaleceń terapeutycznych, które uznaje się równie ważne, jak wprowadzanie nowych terapii. Dotyczy ono zarówno odpowiedniego przyjmowania leków, jak i przestrzegania właściwego stylu życia. Jednak wielu pacjentów nie stosuje się do zaleceń, zaprzepaszczając szanse na skuteczne leczenie i dłuższe życie.

Z tego powodu Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego po raz pierwszy w tym roku ustanowiło Światowy Dzień Adherence. Nie dotyczy on jednak tylko nadciśnienia, na które cierpi 11 mln Polaków, lecz wszystkich chorób przewlekłych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca.

W tych chorobach konieczne jest długotrwałe przestrzeganie zaleceń, często do końca życia. Ma to decydujące znaczenie dla długości, jak i jakości życia. Jednak wielu pacjentów nie wykorzystuje tej szansy, jaką stwarza nowoczesna farmakoterapia.

Przekonują o tym eksperci Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz Sekcji Farmakoterapii Sercowo-Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego w raporcie: “Partnerstwo z pacjentem – czy może być pomocne w zwiększaniu stopnia stosowania się do zaleceń terapeutycznych w chorobach układu sercowo-naczyniowego”.

W opracowaniu podkreśla się, że w przypadku nadciśnienia tętniczego, aż 58 proc. pacjentów nie przestrzega zaleceń terapeutycznych. Blisko jedna czwarta z nowo zdiagnozowaną chorobą nie realizuje pierwszej recepty, a około 50 proc. chorych po roku od diagnozy nie przyjmuje leków w stopniu, który dawałby możliwość skutecznej kontroli choroby.

Nadciśnienie jest jednym z głównych czynników ryzyka zawałów serca, udarów mózgu, niewydolności serca oraz niewydolności nerek. Pacjenci, którzy nie zażywają przepisanych im leków, wykazują wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu chorób układu krążenia, jak też są bardziej narażeni na przedwczesny zgonu ze wszystkich przyczyn.

“Wakacje” w terapii szkodliwe dla pacjenta

Dlaczego lekceważenie zaleceń terapeutycznych jest tak powszechne? Według autorów raportu pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest regularne przyjmowanie leków, zwłaszcza w chorobach przewlekłych. Wielu pacjentom wydaje się, że krótkie “wakacje” w terapii nie mają większego znaczenia, wystarczy wrócić do leczenia i wszystko wróci do normy. Tymczasem często tak nie jest, szczególnie w takich schorzeniach jak nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.

Nie zawsze jednak winni są tylko pacjenci, którzy obawiają się na przykład działań niepożądanych leków, o których czytają w internecie lub ulotce leku. Stosowanie się do zaleceń utrudnia skomplikowany schemat leczenia, wymagający stosowania kilku różnych leków w odmiennych dawkach i o innej porze dnia. Jest to duże utrudnienie dla starszych wiekiem chorych, a takich jest najwięcej.

Pewnym rozwiązaniem może być przepisanie przez lekarza preparatów złożonych (tzw. polypigułki), zawierających w jednej tabletce dwa lub trzy leki z tej samej grupy terapeutycznej. A także leki hybrydowe, będące połączeniem substancji czynnych o różnym działaniu, na przykład leków na nadciśnienie ze statynami (obniżającymi poziom cholesterolu we krwi). W Polsce takie preparaty są dostępne, zawierają na przykład kwas acetylosalicylowy z beta-adrenolitykiem lub są połączeniem leków hipotensyjnych ze statyną.

Poprawa poziomu adherence jest korzystna dla wszystkich: zarówno dla pacjentów jak i lekarzy, bo uzyskują lepsze efekty terapii, a także dla systemu ochrony zdrowia, bo to zmniejsza koszty opieki medycznej. Potrzebne są zatem wielokierunkowe i systemowe działania służące poprawie przestrzegania zaleceń terapeutycznych.

27 marca w Warszawie będą o tym dyskutować lekarze z całego kraju podczas konferencji organizowanej z okazji Światowego Dnia Adherence. Omawiana będzie poprawa zaleceń terapeutycznych w przewlekłych chorobach cywilizacyjnych, poprawa rokowania pacjentów oraz optymalizacja kosztów ochrony zdrowia, dzięki odblokowano potencjału profilaktyki.

– Wiemy już jak to zrobić, czas podjąć konkretne działania. Ważne jest jednak zjednoczenie różnych środowisk i przełożenie naukowych rekomendacji na konkretne możliwe do wdrożenia strategie systemowe – twierdzi dr hab. Jacek Wolf z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, były prezes Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Źródło: rynekzdrowia.pl

Przejdź do treści