• Po pierwszym szczepieniu nie można dokonać zmiany wyznaczonego terminu podania drugiej dawki– informuje Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia
  • W przypadku niezależnych przyczyn losowych uniemożliwiających przyjęcie drugiej dawki należy ją podać najszybciej jak to jest możliwe – nie ma zalecenia powtarzania schematu od początku
  • Kiedy z przyczyn losowych druga dawka nie mogła być podana zgodnie ze schematem, można odwołać się do ogólnych zasad stosowania szczepień opracowanych przez CDC

Przypomnijmy, że we wspomnianym tekście szukaliśmy odpowiedzi, na pytanie które nurtuje wiele osób – dlaczego nie można zmienić daty podania drugiej szczepionki w okresie, w jakim producent gwarantuje jej działanie? Na przykład w przypadku produktu Pfizera/BioNTech pomiędzy 21 a 42 dniem od podania pierwszej dawki, a w przypadku AstraZeneca pomiędzy 6 a 12 tygodniem.

Nie można…

Wiele osób oczekujących na drugą dawkę jest zdania, że w rygorze braku możliwości zmiany terminu szczepienia, a w szczególności jego przyspieszenia w ramach rekomendacji i czasu gwarantującego skuteczne działanie preparatu przez producenta, brakuje logiki.

Odpowiadając na nasze pytanie biuro prasowe MZ potwierdza, że w tym zakresie nie zmieniło się nic – przed przyjęciem pierwszej dawki szczepionki można anulować wizytę, zmienić termin lub wybrać inny punkt szczepień.

– Po pierwszym szczepieniu nie można dokonać zmiany terminu podania drugiej dawki – informuje nas Jarosław Rybarczyk z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Dodaje: – Wynika to z konieczności podania drugiej dawki szczepionki, która pochodzi od tego samego producenta. W sytuacji konieczności zmiany drugiego terminu szczepienia należy bezpośrednio skontaktować się w wybranym punktem szczepień.

W piśmie resortu otrzymaliśmy również informacje nt. obowiązującego schematu dotyczącego odstępu podania drugiej dawki szczepionek, które są obecnie stosowane w Polsce.

Comirnaty (Pfizer)

Produkt leczniczy Comirnaty jest podawany domięśniowo po rozcieńczeniu jako cykl dwóch dawek (0,3 ml każda). Zaleca się podanie drugiej dawki po upływie trzech tygodni od podania pierwszej.

Nie ma dostępnych danych dotyczących możliwości zamiennego stosowania produktu leczniczego Comirnaty z innymi szczepionkami przeciw COVID-19 w celu ukończenia cyklu szczepienia.

Osoby, które otrzymały pierwszą dawkę produktu leczniczego Comirnaty, powinny otrzymać drugą dawkę produktu leczniczego Comirnaty, aby ukończyć cykl szczepienia.

Covid-19 Vaccine Moderna

COVID-19 Vaccine Moderna podaje się w cyklu obejmującym dwie dawki (po 0,5 ml). Zaleca się podanie drugiej dawki po upływie 28 dni od podania pierwszej.

Nie ma dostępnych danych dotyczących możliwości zamiennego stosowania COVID-19 Vaccine.

Moderna z innymi szczepionkami przeciw COVID-19 w celu ukończenia cyklu szczepienia: osoby, które otrzymały pierwszą dawkę COVID-19 Vaccine Moderna powinny otrzymać drugą dawkę COVID-19 Vaccine Moderna, aby ukończyć cykl szczepienia.

Vaxzevria (COVID-19 Vaccine AstraZeneca)

Cykl szczepień produktem leczniczym Vaxzevria składa się z dwóch oddzielnych dawek po 0,5 ml każda. Drugą dawkę należy podać między 4 a 12 tygodniem (od 28 do 84 dni) od podania pierwszej dawki.

Nie ma dostępnych danych dotyczących zamiennego stosowania produktu leczniczego Vaxzevria z innymi szczepionkami przeciw COVID-19 w celu ukończenia cyklu szczepienia. Osoby, które otrzymały jako pierwszą dawkę produkt leczniczy Vaxzevria, powinny otrzymać szczepionkę Vaxzevria jako drugą dawkę, aby ukończyć cykl szczepienia.

COVID-19 Vaccine Janssen

Szczepionka COVID-19 Vaccine Janssen jest podawana jako pojedyncza dawka 0,5 ml wyłącznie we wstrzyknięciu domięśniowym. Powyższe informacje znajdują się w Charakterystyce Produktu Leczniczego w Punkcie 4.2 Dawkowanie i sposób podawania.

Co w sytuacji, jeśli nie można przyjąć drugiej dawki w terminie?

Na pytanie co, jeśli wskutek choroby (nie Covid-19) lub przyczyn losowych pacjent nie może w wyznaczonym terminie przyjąć drugiej dawki, także kiedy przekroczony zostanie czas rekomendowany przez producenta pomiędzy pierwszą a drugą dawką, Ministerstwo Zdrowia odpowiada:

„Należy podać drugą dawkę szczepionki najszybciej jak to jest możliwe. Nie zaleca się powtarzania całego schematu od początku”.

Biuro Komunikacji MZ dodaje: „W przypadku, kiedy z przyczyn losowych druga dawka nie mogła być podana zgodnie ze schematem, można odwołać się do ogólnych zasad stosowania szczepień opracowanych przez CDC: Ezeanolue E., Harriman K., Hunter P. i wsp.: General Best Practice Guidelines for Immunization: Best Practices Guidance of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP).

Źródło: rynekzdrowia.pl

Skip to content