Od stycznia tego roku wszystkie kobiety z cukrzycą ciążową mają prawo do refundacji sensorów FreeStyle Libre 2. Także wtedy, gdy nie przyjmują insuliny, bo do utrzymania cukrów w normie (stężenie glukozy we krwi) wystarcza im stosowanie odpowiedniej diety i optymalnej aktywności fizycznej. Co daje ciągły monitoring glikemii ciężarnym? Jak analizować i wykorzystywać w praktyce wyniki z sensora?

Cukrzyca ciążowa to zbyt wysoki poziom cukru we krwi, który po raz pierwszy został zdiagnozowany w czasie ciąży. Występuje ona u około 10 proc. ciężarnych. W zdecydowanej większości przypadków leczy się ją przy pomocy odpowiedniej diety, tylko nieliczne pacjentki przyjmują insulinę. Niezależnie od metody leczenia, obowiązkiem kobiety z cukrzycą ciążową jest monitorowanie stężenia cukru we krwi. Dzięki rozszerzeniu refundacji sensorów FreeStyle Libre 2, kobiety z cukrzycą ciążową mogą kontrolować glikemię znacznie bardziej precyzyjnie, nie punktowo, tylko przez całą dobę. Dzięki nim kobiety mogą obserwować dynamikę zmian glikemii i reagować stosownie do sytuacji. Dane przesyłane są w czasie rzeczywistym z sensora do aplikacji, co 1 minutę.

Kiedy rozpoznaje się cukrzycę ciążową?
Cukrzycę ciążową diagnozuje się zwykle w drugim trymestrze ciąży na podstawie wyników testu obciążenia glukozą, gdy spełnione jest co najmniej jedno z trzech niżej przedstawionych kryteriów:
• stężenie glukozy w osoczu na czczo równy lub powyżej 92 mg/dl
• stężenie glukozy po 60 minutach ≥180 mg/dl
• stężenie glukozy po 120 minutach ≥ 153 mg/dl

Diagnoza cukrzycy ciążowej to dla większości kobiet duży stres i spora niepewność odnośnie diety, która ma zapewnić obok składników odżywczych stabilne, bezpieczne dla rozwoju dziecka glikemie. W trakcie dość krótkiego szkolenia muszą nauczyć się, jak komponować posiłki, aby cukier po spożytym posiłku nie był zbyt wysoki. Dotyczy to również wielkości spożywanej porcji. Dzięki ciągłemu monitorowaniu glikemii przyszła mama wie co, ile
i kiedy może jeść, gdyż szybko uczy się przeglądając raporty.

Leczenie cukrzycy ciążowej
Podstawowym „lekarstwem” na cukrzycę ciążową jest dieta. W przypadku tego rodzaju cukrzycy największe ryzyko hiperglikemii występuje po posiłkach.
Najważniejsze zasady żywienia przy cukrzycy ciążowej:
• eliminacja cukrów prostych,
• komponowanie posiłków z węglowodanów złożonych o niskim indeksie glikemicznym,
• unikanie dużych porcji, jedzenie częściej (5 posiłków), ale w umiarkowanych ilościach,
• przestrzeganie stałych pór jedzenia,
• komponowanie posiłków pełnowartościowych, złożonych z białka, tłuszczów i węglowodanów,
• wyeliminowanie z diety słodyczy, soków owocowych, owoców, niekiedy także mleka (u części osób mleko powoduje glikemię powyżej zakresu docelowego/ przecukrzenie/hiperglikemie).

Kontrola glikemii przy cukrzycy ciążowej
Obok diety elementem leczenia cukrzycy ciążowej jest samokontrola cukrów. Należy dążyć do wartości glikemii, jakie występują u osób zdrowych, aby minimalizować ryzyko nieprawidłowego rozwoju dziecka. Normy glikemii w samokontroli dla kobiet z cukrzycą ciążową:
• na czczo i przed posiłkami: 70-90 mg/dl;
• maksymalna glikemia w 1. godzinie po rozpoczęciu posiłku: < 140 mg/dl;
• między godziną 2.00 a 4.00: > 70-90 mg/dl.

Dzięki stosowaniu systemu FreeStyle Libre 2 kobiety mają wgląd w swoje cukry nie tylko po posiłkach, ale i przed nimi, nie tylko w określonych godzinach w nocy, ale przez całą dobę. Kontrola glukometrem zawsze była punktowa, wykonywana ok 8-10 razy w ciągu doby przez co można było przeoczyć pewne nieprawidłowości. Przy ciągłym monitoringu glikemii to ryzyko nie występuje. Świadomość, jak kształtują się dynamika zmian w ciągu dnia i w nocy sprawia, że kobiety z cukrzycą ciążową są znacznie spokojniejsze, mają mniej obaw o zdrowie swoje i dziecka.

System FreeStyle Libre 2 pozwala także oszacować, czy zmiany w sposobie odżywiania się, jakie wprowadziła przyszła mama, faktycznie działają. Ciągły monitoring glikemii uczy:
• Jak komponować posiłki, aby zapewnić sobie uczucie sytości oraz prawidłowe glikemie po posiłku?
• Jak duże powinny być porcje posiłków?
• Które produkty należy wyeliminować z diety, ponieważ prowadzą do glikemii powyżej zakresu docelowego czyli hiperglikemii?
• Które produkty można spożywać, ale w ograniczonych ilościach?

To jest wyrób medyczny. Używaj zgodnie z instrukcją stosowania lub etykietą.

Skip to content