Wyobraź sobie, że niedługo inteligentne urządzenia, do niedawna znane tylko z futurystycznych opowiadań Lema, przejmą pełną kontrolę nad leczeniem pacjentów z cukrzycą T1… dzięki sztucznej inteligencji będą kontrolować poziom cukru pacjenta we krwi i decydować o podawaniu insuliny, tak jak robi to zdrowa trzustka… Fantastyka? Nie! Pierwsze generacje sztucznej trzustki już są i za niedługo wkroczą również na rynek polski… Wszechobecna cyfryzacja zadomowiła się już na dobre w medycynie, a w diabetologii szczególnie.
Według raportu1 stworzonego przez PricewaterhouseCoopers (PwC) dotyczącego sektora zdrowia, jednym z głównych elementów wpływających w najbliższym czasie na rynek będzie wprowadzanie nowych lub rozszerzanie już istniejących terapii o funkcjonalności digitalowe. Diabetologia, jako jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny, tę podróż rozpoczęła już jakiś czas temu, a aktualna strategia działu diabetes wskazuje na wzmocnienie dynamiki tego trendu.
Medtronic jest niekwestionowanym liderem w zakresie terapii cukrzycy typu 1 (CT1) przy pomocy pompy insulinowej i/lub Ciągłego Monitorowania Glikemii (CGM). Stały rozwój tych technologii przekłada się na coraz lepsze wyrównanie metaboliczne pacjentów, niemniej celem równie ważnym jest zwiększanie komfortu życia użytkownika oraz zmniejszanie sumarycznych kosztów związanych z CT1.
Elementy telemedycyny w diabetologii dostępne są od wielu lat np. możliwość sczytania danych z pompy insulinowej/CGM do oprogramowania CareLink™ Personal, a następnie udostępnienia ich zdalnie lekarzowi do CareLink™ Pro. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas podczas wizyty u lekarza. Dodatkowo, zaangażowanie pacjenta w terapię, poprzez możliwość poznania zależności przyczynowo – skutkowych, pozytywnie przekłada się na wyniki terapii. Z kolei pacjenci mieszkający daleko od lekarza, mają możliwość konsultacji on-line bez konieczności wychodzenia z domu.
Kolejnym przełomem okazał się Guardian™ Connect (GC) – rozwiązanie CGM niesprzężone z pompą insulinową, ale umożliwiające udostępnianie odczytów stężenia glukozy partnerom terapii via Internet oraz wysyłanie wiadomości sms informujących m.in. o wysokich i niskich poziomach glikemii. Funkcjonalność ta wprowadziła dużo spokoju i poczucia bezpieczeństwa, szczególnie dla rodziców najmłodszych użytkowników.
Przebieg cukrzycy i optymalizacja terapii są mocno indywidualne, dlatego do osiągnięcia coraz bardziej ambitnych wyników leczenia wymagana jest ingerencja sztucznej inteligencji (AI). Medtronic również w tym zakresie będzie dostarczał przełomowych rozwiązań. Dzięki strategicznemu partnerstwu z IBM Watson powstała m.in. aplikacja SUGAR.IQ2 będąca personalnym asystentem dla użytkowników GC, która analizując zdarzenia z przeszłości będzie sugerować precyzyjne rozwiązania pacjentom, w celu wyeliminowania dużych wahań glikemii.
Z kolei współpraca z Canary Health przekłada się na powstanie oprogramowania umożliwiającego redukcję kosztów leczenia i wydatków związanych z cukrzycą, przy jednoczesnej poprawie wyrównania metabolicznego pacjentów. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) szacuje, że koszty te w 2017 roku w USA wyniosły 327 miliardów dolarów, a wspomniany program umożliwia znaczącą ich redukcję3.
Warte odnotowania jest również to, że w tym roku Medtronic nabył firmę Nutrino4, łączącą AI z obszerną bazą danych dotyczącą szczegółowej analizy produktów żywnościowych, umożliwiając dalszy rozwój spersonalizowanych algorytmów do CGM.
Kolejnym mocno wyczekiwanym przez środowisko diabetologiczne rozwiązaniem, które pojawi się w najbliższym czasie, będzie moduł bluetooth w pompach insulinowych, co przełoży się na szersze możliwości produktu w świecie cyfrowym. Kolejną ciekawą inicjatywą są unikatowe centra medyczne Diabeter5 (zdobywca VBHC Prize w 2017 r.), które m.in. umożliwiają swoim pacjentom dostęp on-line do specjalisty 24/7 oraz możliwość zdalnej analizy danych z pompy insulinowej/CGM.
Aktualne rozwiązania Medtronic umożliwiają diabetykom bardzo dobre wyrównanie metaboliczne przy odpowiednim zaangażowaniu i edukacji. Nadchodzące produkty niewątpliwie będą coraz bardziej automatyzować terapię, minimalizując potrzebę ingerencji ze strony pacjenta, jednocześnie podnosząc komfort życia użytkownika i jego bliskich. Rozwiązania te stają się również coraz bardziej uzasadnione ekonomicznie w perspektywie długoterminowej, a ze strony zespołów terapeutycznych będą wymagały mniej pracy. Celem jest dostarczenie osobom z CT1 pętli zamkniętej, która umożliwi w pełni automatyczną podaż insuliny na podstawie wskazań CGM. W świetle tego faktu istotnym jest, że w lutym tego roku, Medtronic otrzymał od FDA możliwość rozpatrzenia4 takiego systemu (Personalized Closed Loop) priorytetowo, argumentując, że takie rozwiązanie zrewolucjonizuje obecną terapię.
Reasumując, integracja technologii leczenia pacjentów ze światem cyfrowym ma niebagatelne znaczenie, a strategia Medtronic Diabetes zdecydowanie uwzględnia te trendy.
Ariel Bogusz
Training and Education Specialist | Diabetes
Medtronic Poland Sp. z o.o.
Guardian Connect z możliwością zdalnego monitorowania wyników przez partnerów terapii/lekarzy
Reference list:
1 PwC Health Research Institute | Top health industry issues of 2019: The New Health Economy comes of age
2 https://www.medtronicdiabetes.com/products/sugar.iq-diabetes-assistant
3 Turner RM, Ma Q, Lorig K, Greenberg J, DeVries AR Evaluation of a Diabetes Self-Management Program: Claims Analysis on Comorbid Illnesses, Health Care Utilization, and Cost J Med Internet Res 2018;20(6):e207
4 https://www.nutrinohealth.com/
6 https://medtronic.sharepoint.com/sites/mdt/Pages/newsfeed_article.aspx?articleid=789