Osoby chorujące na cukrzycę powinny spożywać posiłki o niskim indeksie glikemicznym (IG). Dzięki temu zwiększają swoja szansę na stabilne glikemie. W teorii wszyscy to wiemy, w praktyce nie zawsze się do tych zaleceń stosujemy. Sprawdzanie IG poszczególnych produktów, szykowanie posiłków w taki sposób, aby końcowa potrawa też miała odpowiedni indeks może wydawać się czasochłonne i skomplikowane. A czy wiesz, że Twoim sprzymierzeńcem w tym wyzwaniu może być system FreeStyle Libre 2?
Indeks glikemiczny to wskaźnik określający tempo, w jakim węglowodany zawarte w pożywieniu wpływają na wzrost stężenia glukozy po posiłku. Przyporządkowuje on produkty spożywcze do trzech grup, w zależności od tego, jak szybko po ich spożyciu wzrasta glikemia. Punktem odniesienia jest czysta glukoza, dla której IG wynosi 100. Indeks glikemiczny nie określa zatem o jaką konkretną wartość wzrośnie cukier po posiłku, ale jak szybko się to stanie. Aby ułatwić osobom chorującym na cukrzycę stosowanie diety zgodnej z zasadami indeksu glikemicznego, opracowano specjalne tabele produktów węglowodanowych: o wysokim, średnim i niskim IG. Diabetycy powinni opierać swoją dietą na produktach o niskim indeksie glikemicznym, sporadycznie sięgać po te o umiarkowanym, natomiast produkty o wysokim indeksie mogą mieć zarezerwowane na wypadek niedocukrzenia.
• Wysoki IG – powyżej 70 – produkty niezalecane
• Średni IG – między 56 a 69 – produkty, które należy spożywać ostrożnie
• Niski IG – poniżej 55 – produkty zalecane
Przy czym sama wartość IG odczytana z tabeli to jeszcze nie wszystko. Na wartość IG wpływa sposób przygotowania produktu. Im bardziej przetworzymy produkt (rozdrobnimy, ugotujemy, oczyścimy z błonnika) tym większy IG, np.:
• ziemniaki w mundurkach (IG 60), ziemniaki gotowane (IG 70), ziemniaki puree (IG 80), frytki (IG 95)
• ryż biały ugotowany półtwardo (IG 64), ryż biały rozgotowany (IG 100)
• marchew surowa (IG 30), marchew ugotowana (IG 85)
• makaron z mąki razowej al dente (IG 40), z mąki durum (50), z mąki pszennej (IG 70)
• chleb żytni pełnoziarnisty (IG 45), chleb graham (IG 69), chleb pszenny (IG 70), pieczywo tostowe (IG 85)
Dlaczego IG ma aż takie znaczenie?
Indeks glikemiczny ma realne przełożenie na nasze cukry. Jeżeli zjadamy produkty lub posiłki o wysokim IG to glikemia po posiłku szybko wzrośnie, a następnie szybko spadnie. Gwałtowne obniżenie glukozy we krwi wywołuje napady głodu. W konsekwencji sięgamy po dodatkowe węglowodany, co kończy się przyrostem masy ciała. Posiłki o niskim indeksie glikemicznym nie tylko powodują powolny wzrost glikemii, ale też długo nas „trzymają”, zapewniając stabilny cukier oraz uczucie sytości. Idea indeksu nie odnosi się zresztą tylko do kwestii sytości i głodu. Mimo nowoczesnych insulin, którymi obecnie dysponujemy bardzo trudno jest uniknąć przecukrzeń po posiłkach o wysokim indeksie glikemicznym. Nawet jeśli te hiperglikemie są ograniczone w czasie, to i tak są niekorzystne dla zdrowia. Zatem komponowanie posiłków z produktów o niskim indeksie pozwala także ograniczać ryzyko przecukrzeń po posiłkach.
Jak się do tego ma FreeStyle Libre 2?
Nic tak nie pomaga w rozumienie tego, jak nasze posiłki wpływają na cukry, jak wykres glikemii, który uzyskujemy dzięki temu, że urządzenia takie jak system FreeStyle Libre dokonują regularnych pomiarów glukozy i aktualizują jej zapis w aplikacji. Wykres glikemii pokazuje nam nie tylko, jak bardzo wzrasta nam cukier po posiłkach, ale też w jakim tempie się to dzieje – im jest on bardziej stromy, tym oznacza szybsze tempo podnoszenia się glikemii. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym będą skutkowały charakterystycznym wykresem „stromej góry”, kiedy zarówno wzrost stężenie glukozy jak i jej spadek odbywają się w szybkim tempie.
Jak wykorzystać FreeStyle Libre do wypracowania dla siebie optymalnego sposobu odżywiania się?
• Zacznij od teorii, naucz się, które produkty mają niski indeks glikemiczny i staraj się na nich bazować przygotowując posiłki.
• Analizuj wykresy glikemii po posiłkach. Sprawdzaj, czy faktycznie glikemia wzrasta w sposób powolny i umiarkowany, jak to powinno mieć miejsce przy posiłkach o niskim IG
• Jeśli tak się nie dzieje, zastanów się, czy nie popełniasz błędów w obróbce kulinarnej, pamiętaj, że wystarczy rozgotować warzywa, by ich indeks glikemiczny wzrósł, co może mieć odbicie w cukrach.
• Ponieważ dieta oparta wyłącznie o produkt o niskim indeksie glikemicznym byłaby jednak ograniczająca, zapewne będziesz sięgał także po te o średnim IG. Tym bardziej uważnie patrz, jak się po nich kształtują Twoje glikemie.
• Hiperglikemia po posiłku bywa efektem jakości spożywanych węglowodanów, ale może też wynikać z ich ilości. Wskazanie FreeStyle Libre 2 pozwolą Ci dostosowywać wielkość porcji do rodzaju pokarmu. Czasami można sobie pozwolić na coś, co się szybciej wchłania, pod warunkiem, że nie przesadzimy z wielkością porcji.
• Ucz się ze wskazań sensora, kiedy jesz poza domem. Nie zawsze sami przygotowujemy posiłki i mamy pełną kontrolę nad produktami i sposobem ich obróbki. Tutaj też sensor idealnie weryfikuje, które postawy zamówione na mieście są dla nas wskazane, a czego na przyszłość lepiej będzie unikać.
To jest wyrób medyczny. Używaj zgodnie z instrukcją stosowania lub etykietą