Jedyną metodą prowadzącą do całkowitego wyleczenia cukrzycy typu 1 jest przeszczep trzustki lub wysepek trzustkowych, jednakże są to zabiegi trudne i niepozbawione problemów, jak choćby niedobór narządów do transplantacji, przewlekła immunosupresja czy też ryzyko powikłań chirurgicznych. Obecnie w Polsce około 10 tys. osób powinno kwalifikować się do transplantacji trzustki lub wysp trzustkowych, a rocznie wykonuje się tylko 40 tego typu zabiegów.

W odpowiedzi na problemy związane z aktualną koncepcją leczenia cukrzycy, polscy naukowcy postanowili opracować innowacyjną terapię medyczną. Od 2017 r. Fundacja Badań i Rozwoju Nauki wraz z konsorcjum Bionic prowadzi badania nad stworzeniem funkcjonalnego bionicznego narządu, który stanowi realną szansę na wyleczenie cukrzycy typu 1. Zaledwie po dwóch latach, 14 marca zespół Fundacji pod kierunkiem dr. hab. med. Michała Wszoły wydrukował pierwszy na świecie w pełni unaczyniony prototyp bionicznej trzustki o wymiarach 3x3x5cm. Badania wykazały, że organ produkuje insulinę, a obrazowanie rezonansem magnetycznym pokazało wierne odwzorowanie zaplanowanego układu naczyniowego. Na potrzeby projektu naukowcy opracowali dwa innowacyjne biotusze: do druku z wyspami trzustkowymi oraz do druku naczyń krwionośnych z komórkami śródbłonka. W kolejnym etapie zaplanowano zastąpienie wysepek trzustkowych komórkami macierzystymi przetransformowanymi na komórki alfa i beta, czyli komórki produkujące insulinę i glukagon.

Dzięki takiemu rozwiązaniu pacjent nie będzie czekał na komórki od dawcy, a ryzyko odrzutu zostanie zredukowane, ponieważ narząd powstanie z jego własnych komórek macierzystych. Polscy naukowcy pracują nad przełomową terapią, która zrewolucjonizuje leczenie cukrzycy. Ich celem jest stworzenie funkcjonalnej bionicznej trzustki, która przywróci zdolność organizmu do regulowania poziomu cukru we krwi.

Przez ostatnie pół roku naukowcy pracowali nad udoskonaleniem bioreaktora, płynu perfuzyjnego oraz układu naczyniowego, a także opracowali technologię wytwarzania zewnętrznych naczyń krwionośnych. Osiągnięte rezultaty pozwoliły na przejście do kolejnej fazy projektu i rozpoczęcie badań przedklinicznych. Aby zrobić kolejny krok i przejść do fazy klinicznej z udziałem pacjenta, Fundacja musi stworzyć odpowiednie zaplecze badawcze. Dlatego też, nowym celem naukowców jest budowa Europejskiego Centrum Biotechnologii Medycznych, w którym zespół będzie mógł kontynuować badania i przeszczepiać bioniczną trzustkę pacjentom z całego świata.

Naukowcy i lekarze zgromadzeni wokół dr. hab. med Michała Wszoły chcą stworzyć innowacyjny ośrodek badawczo-kliniczny, w którym będą opracowywać od podstaw pionierskie terapie medyczne. Jak przekonują pomysłodawcy, bezpośrednie połączenie świata nauki i medycyny w jednym miejscu pozwoli na szybsze i efektywniejsze wdrażanie najnowszych osiągnięć do praktyki klinicznej. Umożliwi to lepszy
transfer wyników badań naukowych do gospodarki i wzmocni pozycję Polski w świecie jako kraju, w którym nowatorskie technologie rozwiązują aktualne problemy medyczne.

Aby pozyskać fundusze na budowę nowoczesnego centrum, Fundacja Badań i Rozwoju Nauki przy współpracy Domu Aukcyjnego Art in House organizuje II edycję nietypowej aukcji charytatywnej, gdzie zamiast zwyczajnych obrazów, będzie można wylicytować niezwykłe fotografie spod mikroskopu. Zdjęcia powstałe w trakcie prac nad bioniczną trzustką zabiorą odbiorców w głąb wydrukowanego narządu. Każde kolejne zdjęcie to fragment historii. Historii o ludziach z pasją, którzy chcą odkrywać “białe plamy”na mapie nauki, a dzięki temu ratować zdrowie i życie milionów – opowiada dr hab. med. Michał Wszoła, kierownik projektu. Aukcja charytatywna „Bioniczne rewolucje”odbędzie się 12 marca w Warszawie. Inicjatywę naukowców można będzie wesprzeć także online, licytując za pośrednictwem
portalu OneBid.

Naukowcy liczą na powtórzenie zeszłorocznego sukcesu – wówczas zebrali ponad 55 tysięcy złotych na rozbudowę Laboratorium Biodruku Tkankowego. Zakupiony wtedy sprzęt znacznie ułatwił i przyśpieszył prace nad wydrukowaniem bionicznego narządu. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie ma również na celu promowanie osiągnięć polskich naukowców i możliwości zastosowania biodruku 3D w nowoczesnej medycynie.

Fundacja Badań i Rozwoju Nauki należy do nielicznej grupy światowych ośrodków badawczych, prowadzących zaawansowane prace nad biodrukowaniem tkanek i organów. Bez wątpienia zastosowanie bionicznej trzustki w praktyce klinicznej będzie jednym z największych sukcesów medycznych XXI wieku. Przebieg i postępy w projekcie można na bieżąco śledzić na fanpage’u Fundacji na Facebooku oraz na stronie internetowej www.fundacjabirn.pl, gdzie znajdują się również informacje na temat aukcji charytatywnej, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.

Skip to content