Zaburzenia erekcji są jednym z najczęstszych powikłań cukrzycy, odczuwa je ponad połowa mężczyzn cierpiących na tę chorobę – wykazała metaanaliza 145 badań opublikowana przez “Diabetic Medicine”.

Zaburzenia erekcji najczęściej występują u mężczyzn chorujących na cukrzycę typu 2 (tzw. dorosłych). Narzeka na nie aż 66,3 proc. diabetyków, dwukrotnie częściej niż tych, którzy mają cukrzycę typu 1 (ujawniającą się w dzieciństwie lub wkrótce po dorośnięciu i wymagająca stosowania insuliny). W przypadku cukrzycy typu 1-37,5 proc. mężczyzn ma kłopoty z erekcją.

Specjaliści już wcześniej alarmowali, że zaburzenia erekcji mogą być pierwszym objawem postępującej choroby sercowo-naczyniowej i zwiastować nawet zawał serca. W obu przypadkach mechanizm rozwoju choroby jest takim sam: na skutek miażdżycy tętnic pogarsza się dopływ krwi zarówno do ciał jamistych prącia, jak i do mięśnia sercowego. Zaburzenia erekcji zwykle pojawiają się wcześniej, ponieważ naczynia krwionośne prącia są drobniejsze niż naczynia wieńcowe serca.

Główny autor badań dr Damiano Pizzol z Operational Research Unit of Doctors with Africa Cuamm w Beira Mozambiku twierdzi, że podobnie jest w przypadku cukrzycy, która przyśpiesza rozwój miażdżycy. Zaburzenia erekcji często występują u mężczyzn, którzy mają już wykrytą chorobę, ale mogą być one również jej objawem.

Wskazują na to badania, jakimi objęto ponad 88,5 tys. mężczyzn przeprowadzone głównie w Azji i Europie. Połowa z tych badań dotyczyły osób z cukrzycą typu 2.

Dr Pizzol twierdzi, że zaburzenia erekcji są sygnałem alarmowym rozwoju cukrzycy, która częsta wykrywana jest dopiero w kilka lat od wystąpieniu pierwszych objawów. W Polsce trwa to na ogół od 6 do nawet 8 lat. Wielu chorych dowiaduje się, że ma cukrzycę dopiero po tym, jak doszło u nich do zawału serca lub udaru mózgu. Część z nich jeszcze wcześniej miała zaburzenia erekcji, ale je bagatelizowała.

Urlog z Tulane University School of Medicine w Nowym Orleanie dr Laith Alzweri uważa, że zaburzenia erekcji są oknem, za pośrednictwem którego ujawnia się niepokojący stan zdrowia mężczyzny, szczególnie choroba sercowo-naczyniowa oraz cukrzyca. Jego zdaniem lekarz rodzinny może zadać pacjentowi proste pytanie dotyczące erekcji by wiedzieć, jaki jest jego stan zdrowia.

Zaburzenia erekcji najczęściej występują u mężczyzn po 40. roku życia, ale mogą pojawić się wczesnej, szczególnie u mężczyzn z chorobą serca lub z cukrzycą. W przypadku mężczyzn chorujących na cukrzycę pojawiają się o 10-15 lat wcześniej w porównaniu do tych, którzy nie mają takich kłopotów ze zdrowiem.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że liczba chorych na cukrzycę stale się zwiększa. Od 1980 r. wzrosła ona ze 108 mln do 422 mln i nadal będzie się powiększać. W tym samym okresie odsetek diabetyków wśród osób dorosłych zwiększył się 4,7 proc. 8,5 proc.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia

Skip to content