Pielęgnacja stóp osoby chorej na cukrzycę jest szczególnie wymagająca, dlatego z początkiem sezonu wiosenno-letniego warto wiedzieć, jak właściwie zadbać o ich zdrowie i urodę. Z pomocą przychodzą gabinety kosmetologiczne. Które salony urody i zabiegi wybrać, by zabieg pedicure pomógł a nie zaszkodził stopom diabetyka?
Cukrzyca to zespół chorób metabolicznych, która cechuje się zbyt wysokim poziomem cukru we krwi (hiperglikemią) wynikającym z nieprawidłowego wydzielania lub działania insuliny w organizmie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia liczba diabetyków nieustannie rośnie, a w 2035 roku może ich być aż 600 milionów. Nieuregulowany poziom cukru we krwi może powodować uszkodzenie i zaburzenie czynności wielu narządów i tkanek, a w szczególności oczu, serca, nerek, nerwów i naczyń krwionośnych. Cukrzyca może także zwiększać ryzyko wystąpienia problemów skórnych. Wysoki poziom glikemii powoduje, że skóra staje się przesuszona, delikatna, podatna na urazy i otarcia. Bardzo często u diabetyków tworzą się modzele, zrogowacenia, odciski a także otarcia, zranienia czy pęknięcia. Rany na stopach, które goją się trudno i są zainfekowane, występujące owrzodzenia definiuje się jako zespół stopy cukrzycowej – bardzo groźne i trudne w leczeniu schorzenie.
Domowa pielęgnacja stóp
Do obowiązkowych codziennych czynności pielęgnacyjnych diabetyka należy dokładna obserwacja stóp, z pomocą bliskiej osoby lub z wykorzystaniem lusterka. Konieczne jest mycie stóp letnią wodą (do 36 stopni Celsjusza) od 3 do 5 minut oraz staranne osuszanie miękkim ręcznikiem ze szczególnym zwróceniem uwagi na przestrzenie międzypalcowe. Po zakończonej kąpieli nie wolno zapomnieć o nawilżeniu stóp – cienka, łuszcząca się skóra diabetyka potrzebuje dodatkowego zastrzyku odżywienia. Kosmetyki produkowane na bazie olejów (emolienty) skutecznie nawilżają skórę, tworząc film ochronny zapobiegający utracie wody. Świetnie sprawdzają się kosmetyki, które mają w składzie mocznik rozpulchniający zrogowaciałe komórki skóry, alantoinę przyspieszającą gojenie ran czy skwalen chroniący przed infekcjami. Należy pamiętać, żeby paznokcie obcinać na prosto, lekko zaokrąglając boczne krawędzie, zapobiegając tym samym ich wrastaniu. Osoby cierpiące na cukrzycę nigdy nie powinny chodzić boso, nawet w domu, ponieważ zwiększa to ryzyko urazu. W domowym zaciszu należy unikać trzymania stóp w pobliżu kominka, pieca lub grzejnika, ponieważ w wyniku zmian neuropatycznych powodujących brak odczuwania bólu i temperatury istnieje wysokie ryzyko poparzeń, których diabetyk może nie poczuć. Ze względu na specyficzne wymagania skóry warto regularnie odwiedzać sprawdzony salon kosmetyczny lub gabinet podologiczny.
Pedicure diabetyka
Jeśli osoba cierpiąca na cukrzycę ma dobrze kontrolowany poziom cukru, nie występują u niej zaburzenia odczuwania bólu i temperatury, warto, aby była pod opieką kosmetologa lub podologa. Przy umawianiu się na wizytę, warto zrobić wywiad ze specjalistą, aby móc określić jego wiedzę w zakresie pielęgnacji skóry diabetyków. Prawidłowy zabieg to taki, podczas którego lekarz lub kosmetolog dokładnie obejrzy stopy i paznokcie oraz przeprowadzi szczegóły wywiad pod kątem stanu zdrowia. Należy pamiętać, że wszelkie zabiegi kosmetyczne na stopach można wykonywać dopiero po wyleczeniu ran, pęknięć czy zakażeń grzybiczych. Specjalista przed zabiegiem powinien założyć rękawiczki i maskę ochronną oraz zdezynfekować narzędzia lub użyć jednorazowych. Etap rozpoczynający zabieg to moczenie stóp około trzech minut w letniej wodzie, dokładne osuszenie stóp ręcznikiem oraz opracowanie paznokci, czyli ich staranne opiłowanie. Ważne, aby do pielęgnacji stóp nie używać ostrych narzędzi, takich jak cążki czy nożyczki, a frezarkę, która umożliwia bezinwazyjny zabieg. Osoba wykonująca pedicure powinna poinformować diabetyka, jak należy dbać o skórę stóp, aby uniknąć groźnych powikłań. U chorych na cukrzycę dochodzi do szybkiego rozprzestrzeniania się nawet drobnych zakażeń, dlatego ryzyko owrzodzenia stopy i powstania zespołu stopy cukrzycowej jest podwyższone. Ważne są wizyty kontrolne u diabetologa oraz sprawdzonego kosmetologa lub podologa, które pomogą uniknąć dotkliwych komplikacji spowodowanych cukrzycą.
Luiza Bogdanowicz