Wydawnictwo Medical Media Solutions od kilku lat tworzy edukacyjne publikacje dedykowane życiu z cukrzycą. Dziś 9 maja bogaci w doświadczenie, ale i gotowi na głośniejsze apele, zainaugurowali kolejny projekt: „Cukrzyca – potrzeba długofalowych działań”, który ukazał się w Dzienniku Gazecie Prawnej i jest dedykowany polskiej i światowej diabetologii, pacjentom, środowisku medycznemu, ale i decydentom.

Dzięki temu przekazowi przede wszystkim zostają podsumowane sukcesy, ale i wskazane najpilniejsze problemy. Szczególny nacisk położono został na narzędzia, które pozwalają na profilaktykę, diagnostykę i skuteczne leczenie cukrzycy. Dzięki zaangażowaniu uznanych ekspertów oraz opiniotwórczych mediów mamy nadzieję, że uwrażliwimy decydentów i opinię społeczną na główne problemy, zarówno pacjentów zmagających się z cukrzycą typu 1, jak i typu 2. Projekt powstał dzięki wspaniałemu wsparciu profesora Macieja Małeckiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz profesora Nam H. Cho, prezesa Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej. Obaj eksperci otwierają merytorycznie całą publikację.

GŁOS PACJENTÓW

Cukrzyca jest jednostką chorobową, w której wiedza pacjenta oraz jego współpraca z lekarzem ma kluczowe znaczenie. Warto przytoczyć stwierdzenie, sformułowane w latach ’30 XX w. przez dr Elliotta Joslina – „Pacjent z cukrzycą, który wie więcej o swojej chorobie, żyje dłużej”. Do dziś to zdanie nie straciło na aktualności!

W tym panelu wypowiada się Jerzy Magiera, który od lat wspiera działania edukacyjne wydawnictwa, a jako, że sam choruje na cukrzycę typu 1, potrzeby pacjentów zna jak nikt.

Dołączyła również Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Stowarzyszenie od lat bezpośrednio pracuje z chorymi i ich rodzinami. Zrzesza 70 000 osób w 370 kołach terenowych w całym kraju. Jej punkt widzenia jest kluczowy w tym temacie.

INSULINOTERAPIA

Jako, że edukacja pacjenta z cukrzycą typu 1 jak i typu 2 ma szczególne znaczenie w przypadku insulinoterapii, ważne by uświadamiać co rzeczywiście wpływa na jej skuteczność i bezpieczeństwo. Profesor Edwin Gale z brytyjskiego University of Bristol w obszernym materiale wspólnie z nami przygląda się tematowi podejścia do insulinoterapii, podaje ciekawe przykłady i punktuje potrzeby pacjentów. Polecamy Wam ten wywiad!

RYZYKO SERCOWO-NACZYNIOWE

Nowe wytyczne naukowe mówią jasno: w leczeniu cukrzycy istotne jest już nie tylko obniżanie poziomu cukru we krwi, lecz również kontrola ryzyka sercowo-naczyniowego. Istnieją nowe leki, które mają potwierdzoną skuteczność w tym aspekcie. Niestety, od lat nie wprowadzono do refundacji żadnych leków w terapii cukrzycy typu 2.

  • Jak zmienia się schemat leczenia cukrzycy typu 2?
  • Jakimi dysponujemy terapiami?
  • Czy polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnego leczenia?

Na te pytania odpowiada w publikacji profesor Edward Franek z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA w Warszawie.

NIEWYDOLNOŚĆ SERCA A CUKRZYCA

Czy wiedzieliście, że niewydolność serca (HF) i cukrzyca typu 2 często występują jednocześnie? Cukrzyca może być również niezależnym czynnikiem ryzyka HF, a samo ryzyko wystąpienia niewydolności serca u osób z cukrzycą typu 2 jest aż dwu-, a nawet trzykrotnie wyższe niż u pozostałych osób. Dlatego postanowiliśmy poprosić o głos profesora Grzegorza Dzidę z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który w publikacji dokładnie przedstawia temat niewydolności serca w cukrzycy i jej patomechanizm. Wspólnie przyglądamy się również nowym wytycznym dotyczącym schematu leczenia cukrzycy, z uwzględnieniem ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych, w tym niewydolności. Apelujemy jednocześnie o przyspieszone prace nad dostępem pacjentów do skutecznego leczenia.

Cała publikacja dostępna jest pod adresem: https://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2019/05/Cukrzyca_PDZ_maj-2019.pdf

 

 

 

 

 

Skip to content