Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, dane NFZ wskazują, że w latach 2012 – 2017 stale wzrastała liczba osób z cukrzycą. Zdecydowaną większość stanowią pacjenci z cukrzycą typu 2, czyli związaną z nieodpowiednim stylem życia.

W 2017 r. w sprawozdaniach wykazywano 4,2 tys. hospitalizacji w związku z tzw. dużą amputacją stopy cukrzycowej. W poprzednich latach dokonywano od 3,9 tys. do 4,1 tys. zabiegów. – Sposób wyceny zachęca do amputacji, która finansowo opłaca się bardziej niż uratowanie kończyny – czytamy w DGP.

Dane Funduszu wskazują także, że coraz większe spożycie cukru i niezdrowej żywności wśród Polaków przekłada się na rosnącą liczbę chorób, w tym cukrzycy. Eksperci dodają, że szwankuje również model opieki zdrowotnej nad osobami z cukrzycą.

Jak mówiła wcześniej Rynkowi Zdrowia prof. Agata Stanek,wojewódzki konsultant w dziedzinie angiologii w woj. śląskim, Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym liczba amputacji wzrasta.

– Amputacje wiążą się z wysokimi kosztami, które wynikają nie tylko z konieczności protezowania i rehabilitacji tych pacjentów. Chodzi też o koszty społeczne – mówiła profesor.

Zwracała uwagę, że gros takich zabiegów można by uniknąć, stosując u chorych wczesne leczenie, farmakoterapię, zmianę stylu życia i rehabilitację. Jak podkreślała, bardzo dobre efekty profilaktyczne przynosi np. trening marszowy.

Nadal robimy w Polsce zbyt mało, aby ograniczyć liczbę amputacji – temu problemowi poświęcone będą wykłady specjalistów w czasie jednej z sesji w ramach w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja: www.hccongress.pl

Źródło: KL, Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia

Skip to content