14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy. Tegoroczne hasło dedykowane jest problemom związanym z cukrzycą wspólnych dla obu płci i tych odrębnych. Zarówno kobiety jak i mężczyźni z cukrzycą częściej niż inne osoby zapadają na chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu, rozwijają niewydolność nerek, tracą wzrok. Z drugiej strony, cukrzyca generuje wiele odrębności i okazuje się, że tak naprawdę miewa płeć.
To już 8. edycja i mimo że wydawnictwo przyznaje, iż każda edycja jest naprawdę wyjątkowa, to tym razem przed Projektem postawiono naprawdę duże wyzwania. My objęliśmy tę tematykę swoim patronatem, publikację znajdziecie w Dz. Rzeczpospolita i online:
http://dbajozdrowie.info/wp-content/uploads/2017/11/Zycie-z-cukrzyca_listopad_2017.pdf
Pacjent najważniejszy
Dziś w Wasze ręce oddajemy publikację z inspirującymi panelami pacjentów, bo kto lepiej jak nie oni znają od podszewki życie z cukrzycą. Dzielą się z Wami swoimi historiami, pokazują jak stawiają czoła cukrzycy i jak nie pozwalają się jej ograniczać.
- Marlena Raźniak – zachorowała na cukrzycę typu 1 w wieku 28 lat, mając męża i niespełna 3 letniego synka. Od roku mieszka w Niemczech, opowieda o zmianach w swoim leczeniu i szansach jakie otrzymała.
- Andrzej Michalik zabierze Was najpierw w podróż kajakiem przez Wisłę, a potem na spacer 550 km polską plażą, by szerzyć wiedzę o chorobie, z którą żyje 30 lat.
- Karolina Weilandt zmobilizuje do przyjaźni z cukrzycą. Sama zanim zaakceptowała swoją chorobę, mocno buntowała się przeciwko diagnozie. Dziś opowiada nam jak ceni sobie korzyści płynące z samokontroli, ale szybko dodaje też, że nigdy nie pozwoli by cukrzyca zdominowała jej życie.
- Jerzy Magiera, to niezwykły człowiek orkiestra, przewrotnie ze swojej choroby uczynił „sposób na życie”. W wieku 16 lat stworzył stronę o cukrzycy. Dziś to najstarszy i największy portal o cukrzycy w polskim Internecie – mojacukrzyca.org.
- Weronika Kowalska od 2013 roku dzieli się z Wami swoim życiem z cukrzycą poprzez blog bluesu – bluesugarcube.blogspot.com. Nam w ciekawym materiale udowadnia, że cukrzyca ma niezwykły dar jednoczenia ludzi na całym świecie, nawet na poziomie znajdowania wspólnego „cukrzycowego” języka.
Wyzwania w leczeniu cukrzycy
Publikacja została merytorycznie wsparta przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, ale cieszy się również oficjalnym partnerstwem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej.
W materiale wprowadzającym Prof. Maciej Małecki rozpoczyna debatę na temat sytuacji w polskiej diabetologii. Nakreśla sukcesy, dostrzega potrzeby pacjentów, ale i zaznacza potrzebę natychmiastowych zmian i wsparcia wielu tematów. Dr Shaukat Sadikot zwraca uwagę na sytuację kobiet, znajdujących się w grupie ryzyka zachorowań na cukrzycę i tych już chorujących. Wyjaśnia w ten sposób hasło tegorocznych obchodów.
Indywidualizacja leczenia pacjenta
Prof. Leszek Czupryniak odpowiada na wiele ważnych pytań. W obszernym wywiadzie dowiadujemy się jak prowadzona jest diagnoza stanu przedcukrzycowego, sprawdzamy kto jest najbardziej narażony na zachorowanie, jak zapobiec i opóźnić rozwojowi cukrzycy. Jako że terapia metforminą obchodzi właśnie 60 lat, pytamy też o jej rolę w leczeniu i zapobieganiu cukrzycy.
Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz i Prof. Tomasz Klupa udzielają eksperckiego komentarza na temat rozwiązań terapeutycznych odpowiadających na potrzeby chorych z cukrzycą typu 1 i 2, do których polscy pacjenci nadal mają bardzo ograniczony dostęp, ze względu na brak refundacji. Dzięki temu dowiecie się o wpływie indywidualizacji terapii na komfort życia pacjenta, a także wiele informacji na temat nowej insuliny analogowej ultra-szybkodziałająca, która pojawiła się w styczniu 2017 r.
Prof. Małgorzata Muc-Wierzgoń to ważny głos na temat profilaktyki niebezpiecznych powikłań. Tego edukacyjnego tematu nie mogło zabraknąć, po pamiętajcie że pacjent kierujący się roztropnością i dokładnością, z pewnością zmniejszy albo nawet całkowicie wykluczy pojawienie się późnych powikła takich jak retinopatia, nefropatia, neuropatia oraz ryzyka związane z uszkodzeniami naczyń krwionośnych.
Przewodnik zespołu terapeutycznego
Dr Iwona Kozak-Michałowska nakreśla uproszczone przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zasady rozpoznawania cukrzycy, wskazuje również jak ważna jest u chorych z cukrzycą retrospektywna ocena glikemii.
Prof. Grzegorz Dzida – Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, z którą pacjent musi żyć przez całe życie w jak najlepszym zdrowiu. Nie powinna ona upośledzać, wykluczać ze społeczeństwa. Musimy tak ją leczyć, aby diabetycy mogli żyć aktywnie, normalnie pracować czy uczyć sie. Pamiętajmy o sercu w cukrzycy, obniżenie ryzyka sercowo-naczyniowego, w konsekwencji wydłuża życie pacjentów.
Dr Krystyna Knypl wpisuje się w apel dbania o serce chorujących na cukrzycę. W przypadku chorób serca towarzyszących cukrzycy, kluczowe znaczenie dla efektów ich leczenia ma wyrównanie poziomu glukozy we krwi, odpowiednia dieta, kontrola ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu oraz triglicerydów.
Rodzina i cukrzyca
Wyobraź sobie, że każdego dnia musisz podejmować decyzje, od których zależy zdrowie Twojego dziecka. Dzień w dzień. 24 godziny na dobę. Bez wakacji. Bez wolnego weekendu. Tak właśnie wygląda życie rodzica dziecka z cukrzycą typu 1 – wyjaśnia Anna Michnikowska Redaktor naczelna miesięcznika Szugarfrik.
Monika Zamarlik – Prezes Federacji Diabetyków opowiada nam, że bardzo często zgłaszają się do Federacji mamy dzieci z cukrzycą typu 1, które przyznają, że są osamotnione w opiece nad swoimi chorymi dziećmi, brakuje im pomocy ze strony mężów i partnerów. Najczęściej rezygnują z pracy, by zapewnić dziecku stałą opiekę. Stąd narodził się pomysł pilotażowego przedsięwzięcia „Żadna mama nie może być z cukrzycą sama”. Szczegóły znajdziecie w publikacji.
Siła kobiecości w walce z cukrzycą. O cukrzycy trzeba wiedzieć jak najwięcej i nie poprzestawać na już zdobytej wiedzy, ale wciąż ją pogłębiać. Jaka jest siła i rola kobiety w walce o zdrowie? Tego dowiecie się w materiale Renaty Urbanek – Przewodnicząca sekcji SED „Kobiety – Kobietom” oraz Beaty Stepanow – Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.
Miłej lektury!