Biomarkery służące do wczesnego diagnozowania, rozwoju i prewencji cukrzycy, odkryła grupa chorwackich naukowców we współpracy z międzynarodowymi partnerami. Ich odkrycie musi przejść dalsze kliniczne badania, zanim trafi rynek.
Jak informuje serwis Nauka w Polsce, naukowcy z zagrzebskiego Fakultetu żywienia i biologii i z firmy Genos przeprowadzili badania, w których udowodnili, że pojedyncze biomarkery związane z glikanami mogą pomóc w odkryciu osób z wysokim ryzykiem rozwoju cukrzycy.
Badaniem objęto 15 tys. osób w ciągu ostatnich 20 lat. Rezultaty eksperymentu, w którym brało udział wielu naukowców, również z innych krajów, zostały opublikowane przed dwoma tygodniami w czasopiśmie “Diabetologia” – jednym z wiodących periodyków dotyczących problemu cukrzycy.
Właściciel firmy Genos Gordan Lauc w wypowiedzi dla chorwackiej telewizji HTV stwierdził, że to odkrycie, po niezbędnych badaniach klinicznych, mogłoby znacząco wpłynąć na zmniejszenie liczby chorujących na cukrzycę.
– Ta choroba tylko w niewielkim stopniu jest uzależniona od genetyki, a w największym od stylu życia. Jeśli dzięki regularnym kontrolom marker wyśle nam ostrzeżenie o możliwości zachorowania, być może taka osoba zdecyduje się zmienić nawyki żywieniowe i w efekcie uniknie zachorowania na cukrzycę – powiedział.
Chorwacki naukowiec dodał, że test nie będzie w stanie wykryć choroby u każdego pacjenta, a tylko u około 15-20 proc. populacji, znajdującej się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Połowa z nich uniknęłaby zachorowania, jeśli po ostrzeżeniu zmieniłaby życiowe nawyki.
Źródło: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia