Leczenie cukrzycy ma na celu w pierwszej kolejności utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dlatego też kontrola cukrów to nieodłączny element terapii, w szczególności dla osób leczonych insuliną oraz innymi lekami, które mogą prowadzić do hipoglikemii. Obecnie ogromnym wsparciem samokontroli osób z cukrzycą są systemy do ciągłego monitorowania glikemii, takie jak FreeStyle Libre 2. Dlaczego są tak często polecane przez lekarzy i tak chętnie stosowane przez pacjentów? Powodów jest co najmniej kilka!
Systemy do ciągłego monitorowanie glikemii stają się standardem w samokontroli cukrzycy. W niektórych grupach pacjentów całkowicie wyparły już glukometry. I nic dziwnego, bo są nie tylko znacznie wygodniejsze, ale przede wszystkim pozwalają na znacznie lepsze wyrównanie metaboliczne cukrzycy. A wiadomo, że od prawidłowych glikemii zależy nie tylko nasze samopoczucie tu i teraz, ale przede wszystkim zdrowie w przyszłości.
Z sensorem na ramieniu jest bezpiecznie
Ciągłe monitorowanie glikemii zwiększa bezpieczeństwo terapii u osób z cukrzycą. Mając podgląd swoich cukrów przez 24 godziny na dobę oraz alarmy ostrzegające przed nieprawidłowościami możemy:
• Znacząco oganiczyć epizody hipo i hiperglikemii. A nawet jak do takich nieprawidłowości dochodzi, to przekroczenia norm są nieznaczne – pacjenci nie doświadczają ciężkich niedocukrzeń i dużych przecukrzeń.
• Szybko reagować na nieprawidłowości. Jesli w środku nocy obudzi nas alarm o przecukrzeniu jesteśmy w stanie podać dawkę korekcyjną i resztę nocy przespać przy prawidłowym cukrze. W dobie glukometrów przecukrzenia nocne mogły trwać nawet przez kilka godzin, bo pacjent nie był ich świadomy.
• Sensor sprawia, że w nocy, ale także np. podczas jazdy samochodem czy uprawiania sportu czujemy się bezpiecznie wiedząc, że w razie nieprawidłowości usłyszymy alarm.
Nasze szanse na prawidłowe wyrównanie cukrzycy są znacznie większe
CGM sprawia, że łatwiej jest nam utrzymywać stan normoglikemii, czyli cukry zbliżone do tych, jakie mają ludzie zdrowi. To ogromna zmiana w stosunku do tego, co oferowały pacjentom glukometry. Wynika ona z tego, że pomiary glukometrem, nawet wykonywane 20 razy na dobę były jedynie punktowe. Przy CGM widzimy swoje aktualne stężenia glukozy przez 24 godziny na dobę. Co więcej, widzimy też strzałki trendu, dzięki którym jesteśmy w stanie przewidzieć, co będzie się działo z naszym cukrem w najbliższej przyszłości. Im lepiej wyrównana cukrzyca, tym większe szanse na to, że nie rozwiną się przewlekłe powikłania w oczach, nerkach czy układzie krwionośnym. Można zatem powiedzieć, że CGM zwiększa naszą szansę na dobry stan zdrowia nawet po wielu latach chorowania na cukrzycę.
Ucz się na… danych
Ciągłe monitorowanie glikemii dostarcza pacjentom obszernych danych, które mogą być niezwykle pomocne dla lepszego zarządzania chorobą. Użytkownicy systemów, takich jak FreeStyle Libre mogą obserwować zmiany poziomu glukozy w czasie rzeczywistym, co pozwala na lepsze zrozumienie, jak dieta, aktywność fizyczna i leki wpływają na ich stężenie glukozy. Analiza danych zebranych w aplikacji pozwala lepiej poznać swój organizm, zrozumieć działanie leków, zaobserwować też działanie takich niemierzalnych czynników, jak stres czy dodatkowa choroba. To wszystko sprawia, że lepiej
poznajemy siebie i możemy dostosować leczenia do naszych indywidualnych potrzeb.
Wsparcie psychiczne na wagę złota
Ciągłe monitorowanie glikemii może również przynieść korzyści psychiczne, ponieważ przyczynia się do redukcji stresu i daje poczucie kontroli nad chorobą. Osoby chorujące na cukrzycę, które korzystają z CGM-ów czują się bardziej pewne siebie, łatwiej podejmują decyzje terapeutyczne, łatwiej przychodzi im eksperymentowanie w kuchni czy podejmowanie aktywności fizycznej. Dzięki temu nie mają poczucie dużych ograniczeń wynikających z choroby. Mniejsze wahania glikemii, jakich doświadczamy dzięki CGM-om to też mniejszy niepokój o swój stan zdrowia w przyszłości.
Ciągłe monitorowanie glikemii, takie jak Freestyle Libre, oferuje wiele korzyści dla osób z cukrzycą. Dzięki zwiększonemu bezpieczeństwu, wygodzie, dostępowi do dużej ilości danych oraz wsparciu psychologicznemu, pacjenci mogą lepiej zarządzać swoją chorobą i poprawić jakość swojego życia.
Katarzyna Mazur
To jest wyrób medyczny. Używaj zgodnie z instrukcją stosowania lub etykietą.