Czas w zakresie docelowym (ang. time in range, TIR) to ważny parametr mówiący o wyrównaniu cukrzycy. Jest on szczególnie istotny dla osób z cukrzycą typu 2, które korzystają z refundacji na system FreeStyle Libre 2. To głównie od czasu, w którym glikemie mieszczą się w normie zależy ich prawo do kontynuacji refundacji. Jak zatem zapewnić sobie prawidłowe glikemie przez większą część doby oraz co zrobić, kiedy jednak nam się to nie uda?
Wg aktualnych wytycznych PTD o prawidłowym wyrównaniu cukrzycy możemy mówić wówczas, gdy przez co najmniej 70 proc. doby, czyli przez prawie 17 godzin, cukry mieszczą się w rekomendowanym zakresie 70-180 mg/dl; a w pozostałych godzinach nieznacznie odbiegają od normy.
Czas w zakresie docelowym to parametr wyrównania cukrzycy, który jest obecnie używany zamiennie z hemoglobiną glikowaną. Osoby z cukrzycą typu 1 lub cukrzycą typu 2 powinny dążyć do poniższych, bardziej szczegółowych wytycznych, aby uznać, że ich cukrzyca jest dobrze kontrolowana.
• Rekomendowany czas w zakresie docelowym (TIR) – powyżej 70%
• Czas poniżej zakresu docelowego – poniżej 4% dla glikemii 70 mg/dl oraz poniżej, 1% czasu dla glikemii 54 mg/dl
• Czas powyżej zakresu docelowego – poniżej 25% powyżej 180 mg/dl oraz 5% dla glikemii powyżej 250 mg/dl
W przypadku pacjentów korzystających z refundacji na system FreeStyle Libre 2, odpowiednio długi czas w zakresie docelowym daje lekarzowi prawo, do kontynuacji zlecenia na sensory u danego pacjenta.
Jak zadbać o jak najdłuższy czas w zakresie?
Ciągły monitoring glikemii FreeStyle Libre 2 należy traktować nie tylko jako wolność od nakłuwania palców, ale przede wszystkim, jako narzędzie do jak najlepszego poznania swojego organizmu i swojej choroby.
• Korzystaj z raportów, jakich dostarcza Ci system i poświęcaj regularnie chwilę czasu, żeby je wnikliwie przeanalizować. Wygoda ciągłego monitorowania glikemii czasami nieco nas rozleniwia, ale nie zapominajmy, że celem ich stosowania jest normoglikemia, a nie to, by „zapominać” o cukrzycy. Nieprawidłowości, które widzimy w raporcie, a które mają charakter zdarzeń powtarzających się starajmy się eliminować. Jeśli sami nie wiemy jak, to z pomocą lekarza.
• Korzystaj ze strzałek trendów, aby przewidywać swoją glikemię w najbliższym czasie. Zwracanie uwagi na trend pozwala uniknąć wielu epizodów hipo i hiperglikemii. Dzięki temu nie tylko wydłuża się nasz czas w zakresie docelowym, ale przede wszystkim glikemia jest bardziej stabilna. A to ma znaczenie zarówno dla naszego zdrowia, jak i samopoczucia.
• Nie czekaj na alarm, w miarę regularnie zerkaj na aktualny wynik glikemii. Cukier jest w normie na poziomie 160 mg/dl jak i 90 mg/dl. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że dla organizmu o wiele korzystniejszy jest ten drugi scenariusz. Innymi słowy, nawet brak alarmów w ciągu doby niech Cię bezkrytycznie nie zadowala. Nadal zwracaj uwagę na faktyczną wartość glikemii.
Czy tylko czas w zakresie się liczy?
Pamiętajmy, że lekarz prowadzący ma prawo ustalić z pacjentem indywidualne cele leczenia, które będą uprawniały go do wypisywania kolejnych zleceń. Inne indywidualnie określone cele terapeutyczne we współpracy z lekarzem dotyczyć mogą między innymi:
• szacowanej wartości HbA1c (nie musi to być poniżej 7,5%, lekarz ma prawo ustalić tę wartość indywidualnie dla każdego pacjenta)
• redukcji wartości HbA1c w stosunku do wyjściowej (np. u chorych z bardzo wysoką wyjściową wartością HbA1c)
• zmienności glikemii ocenianej współczynnikiem zmienności – celem może być zatem ograniczenie epizodów hipoglikemii, ograniczenie dużych wahań glikemii (kiedy z niedocukrzenia wpadamy w przecukrzenie)
• redukcja strachu przed hipoglikemią
• możliwości prowadzenia aktywności zawodowej przez osobę z cukrzycą.
Cele te mogą być stałe lub też zmieniać się w trakcie procesu leczenia. Osiąganie założonego celu powinno być potwierdzone przez lekarza w dokumentacji medycznej pacjenta. A zatem nie zawsze czas w zakresie docelowym będzie przesądzał kwestię dalszej refundacji systemu. Ale nie ulega wątpliwości, że warto zwracać uwagę na ten parametr i dążyć do zalecanych wartości.
Redakcja
To jest wyrób medyczny. Używaj zgodnie z instrukcją stosowania lub etykietą.