W Światowy Dzień Cukrzycy 36 rocznicę powstania obchodziło Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Sanoku. Uroczyste spotkanie miało miejsce w restauracji “Bartek”.
Historię PSD w naszym mieście przybliżył Stanisław Tutak, prezes koła, które w 1988 r. założyły Maria Śmigulska i Ludmiła Szmańko. Działały w trudnych czasach, kiedy brakowało podstawowych produktów. starały się o igły do strzykawek, przydziały mięsa, odzieży i pościeli. na początku stowarzyszenie nie miało swojej siedziby – spotkano się w prywatnych mieszkaniach. jeszcze w roku powstania PSD dostało do dyspozycji lokal w Osiedlowym Domu Kultury “Puchatek”.
Kolejny rok przyniósł fachową pomoc w osobie lekarza Jana Czapli, który został opiekunem koła. Sformalizowano działalność poprzez wybór 7-osobowego zarządu, a liczba członków nieustannie rosła. w 1991r. było ich już 465. Za kolejny cel obrano utworzenie Poradni Diabetologicznej. Inicjatorem tego przedsięwzięcia byli: Śmigielski, Szmańko, Aleksander Ćwikła i Stanisław Grochmal. Ostatni z wymienionych działaczy koła wystarał się o lokal przy ul. Jana Pawła II. Służył jako biuro i miejsce spotkania z chorymi. Dyżury z fachową pomocą trwają do dziś.
Działalność koła jest bardzo szeroka. Prowadzi wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, organizuje turnusy rehabilitacyjne, wyjazdy, spotkania okolicznościowe i integracyjne, również z innymi oddziałami, różnego rodzaju szkolenia. Ciekawą propozycją jest prowadzenie pomiaru poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego na ulicach miasta podczas wydarzeń kulturalnych.
Prezesami PSD byli: Szmańko, Grochmal, Szybist i Kazimiera Rybczak (zmarła w poprzednim roku).
Termin święta cukrzyków przypada w rocznicę wynalezienia insuliny (14 listopada 1921r.). Spotkanie w “Bartku” składało się z kilku bloków edukacyjnych. Tematy związane m.in. z funkcjonowaniem w życiu z cukrzycą omawiało kilku prelegentów. Wśród nich był Grzegorz Pasztyła, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej. Obchody uświetniły występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, oraz gimnastyczki z uczniowskiego klubu sportowego SPARTANIE.
Wśród gości znaleźli się przedstawiciele władz różnego szczebla, m.in.: wiceburmistrz Jowita Nazarkiewicz czy Ernest Nowak, włodarz miasta i gminy Zgórz.
Serdeczne podziękowania składamy: Sponsorowi Tytularnemu – Oddziałowi PGNiG ORLEN S. A. w Sanoku.
Źródło: Tekst: Krzysztof Lubomski, Zdjęcia: Adam Sieczkowski