18 listopada w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się konferencja dotycząca cukrzycy, którą mamy zaszczyt współorganizować wspierając działania Przewodniczącej Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy pani poseł Ewa Kołodziej i Fundacji Meritum prezes Ewy Matusiak. Konferencja odbyła się z okazji obchodów Światowego Dnia Cukrzycy pod znamiennym tytułem: „Diabetologia – zdrowotny priorytet na wczoraj, dziś i jutro”, cukrzyca stanowi bowiem ogromne wyzwanie od lat i pozostanie z nami w coraz większym zakresie.
Na sali pojawiła się zarówno reprezentacja parlamentarzystów – pani senator Monika Wielichowska Wicemarszałek Sejmu RP, pani poseł Mirosława Nykiel – Posłanka do Parlamentu Europejskiego, pani poseł Anna Gembicka, reprezentacja ekspertów medycznych, ale także byli reprezentanci środowiska diabetyków, członków Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, którzy przybyli z licznych regionów Polski.
Dużo uwagi poświęcone zostało problemowi stopy cukrzycowej, która jest jednym z poważnych powikłań choroby. Środowisko chorych i ekspertów prof. Beata Rakowska Mrozikiewicz, dr. Piotr Liszkowski zabiegają o uruchomienie programu leczenia zespołu stopy cukrzycowej opartego o pilotaż zrealizowany w szpitalu w Szamotułach. Nie mogło zabraknąć głosu mgr Marty Leśnik – specjalisty pielęgniarstwa diabetologicznego i leczenie ran, która przedstawiła stronę pacjenta z perspektywy gabinetu stopy cukrzycowej oraz neuropatii. Wg informacji przedstawionej przez wiceprezesa NFZ Jakuba Szulca pilotaż ten będzie w poszerzonym zakresie kontynuowany, co cieszy, jakkolwiek nie zaspokaja potrzeb i nadziei chorych. Pan wiceprezes wspomniał też o ważnych osiągnięciach w opiece nad chorymi z cukrzycą, a wśród nich konsekwentnie poszerzanym dostępie do nowoczesnego monitorowania cukrzycy i opiece koordynowanej POZ.
Potwierdził to prof.. Leszek Czupryniak dodając kwestię dostępu do nowoczesnego leczenia farmakologicznego, upominając się o poszerzenie dostępu do pomp dla chorych z cukrzycą typu 1 powyżej 26 r.ż. oraz dalsze rozszerzenie dostępu do nowoczesnego monitorowania. Apel o dostęp do leczenia z wykorzystaniem pomp poparła prof. Irina Kowalska, prezeska Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Wzmocniła go prof. Małgorzata Myśliwiec podkreślając potrzebę zapewnienia płynnego przejścia pacjenta spod opieki eksperta pediatrycznego do diabetologa zajmującego się dorosłymi. O bardziej efektywną profilaktykę zaapelował też prof. G. Dzida.
Oryginalną prezentację przedstawiła prezes, dr n. o zdrowiu Beata Stepanow z SED Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, która problem stopy cukrzycowej przedstawiła z perspektywy… stopy!
Na najważniejsze osiągnięcia i wyzwania w ostatnich latach w obszarze diabetologii wskazała Monika Kaczmarek, prezeska PSD ZG. Przedstawiła bardzo ciekawe wyniki ankiety zrealizowanej wśród osób z cukrzycą, a wśród nich utrudniony dostęp do lekarzy, nowych terapii, ograniczoną edukację, brak koordynacji opieki. A więc zadań na przeszłość pozostaje wiele. Co będzie wymagało rozważnych decyzji Ministerstwa Zdrowia, o czym mówił dyrektor Mateusz Oczkowski.
Konferencji towarzyszy akcja badań profilaktycznych – uczestnicy, ale też pracownicy Sejmu oraz posłowie mogę zbadać min. poziom cukru we krwi oraz poziom witaminy D. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków organizuje przez cały rok wiele szkoleń, konferencji czy badań przesiewowych w różnych rejonach Polski. Wiemy jak ważną rolę spełnia wczesna diagnoza i zastosowanie odpowiedniej profilaktyki. Dzięki badaniom przesiewowym spadła liczba osób nieświadomych swojej choroby! Bo wczesne wykrycie to szansa na skuteczne leczenie ograniczające ryzyko powikłań cukrzycy!