Wraz z upowszechnieniem się systemów do ciągłego monitorowania glikemii, nieodłącznym narzędziem do samokontroli cukrzycy stał się smartfon. Wystarczy ściągnąć na niego odpowiednią aplikację, by móc odczytywać na ekranie telefonu bieżące wyniki glikemii, przekazywać je bliskim, a nawet połączyć się z lekarzem, jeśli chcemy skonsultować swoje decyzje terapeutyczne ze specjalistą. Dzięki sensorowi FreeStyle Libre 2 aplikowanym na tylnej części ramienia i odpowiednim „apkom” w telefonie, zarządzenie cukrzycą zyskuje zupełnie nowy wymiar cywilizacji XXI wieku.

Aby korzystać z systemu SENSOR + ALIKACJA pobierająca dane wartości stężenia glukozy w płynie śródtkankowym z sensora na smartfon, konieczne jest pobranie bezpłatnej aplikacji. Aplikację FreeStyle LibreLink można łatwo zainstalować na wybranych telefonach z oprogramowaniem Android i iOS. FreeStyle LibreLink to aplikacja, dzięki której wyniki pomiaru stężenia glukozy są automatycznie w czasie rzeczywistym (z częstotliwością co 1 minutę) przesyłane do smartfona/telefonu.

Na podstawowym ekranie aplikacji znajdziemy:
• aktualny odczyt glukozy,
• strzałkę trendu, prognozującą dynamikę zmian stężenia glukozy w najbliższym czasie,
• wykres zmian glikemii z ostatnich 8 godzin,
• oraz pole wyznaczające wartości docelowe od 70 mg/dl – 180 mg/dl.

Ale to nie jedyne dane i informacje, jakie możemy znaleźć w aplikacji FreeStyle LibreLink. W menu można znaleźć m.in.:
Dziennik – dostępność skanowanych pomiarów, szczegóły sprawdzonej wartości oraz możliwość dodania notatki (w zakresie: posiłek, insulina, wysiłek fizyczny oraz dodatkowy komentarz)
Ustawienie 3 rodzajów ALARMÓW: niskiego stężenia glukozy, wysokiego stężenia glukozy oraz alarm zaniku sygnału.
Raporty:
– Tendencje dobowe – wykres przedstawiający schemat i zmienność wyników z sensora podczas typowej doby. czas w zakresie docelowym (możliwość ustawienia indywidualnych wartości zgodnie z rekomendacjami lekarza). Czas w zakresie zawiera wykres przedstawiający procent czasu, gdy odczyty stężeń glukozy z sensora były w docelowym zakresie stężeń glukozy, powyżej lub poniżej.
– Epizody hipoglikemii – przedstawia informacje o liczbie zdarzeń wystąpienia niskiego stężenia glukozy zmierzonych przez sensor.
– Średnie stężenie glukozy – przedstawia informacje o średniej wartości odczytów sensora. Wyniki wyświetlają się w kolumnach z zachowaniem kodu kolorystycznego: zielony, żółty i czerwony. Wyniki w granicach zakresu są zielone.
– Wykres dobowy – jest to wykres odczytów stężenia glukozy z sensora na dobę.
– Szacowana wartość hemoglobiny glikowanej HbA1c
– Użytkowanie sensora – zawiera informacje dotyczące częstości skanowania lub wyświetleń odczytów stężenia glukozy z sensora oraz ilości danych uzyskanych z sensora przesyłanych w czasie rzeczywistym, co 1 minutę.

W aplikacji znajdziemy nie tylko szerszy obraz samokontroli cukrzycy, ale też konkretne „obszary”do poprawy. Np. jeśli okaże się, że mamy skłonność do hiperglikemii w określonych porach doby, możemy spróbować dokonać zmian, czy to w diecie, czy w przelicznikach węglowodanowych. Trendy hipo i hiperglikemii to wartość dodana do samokontroli FreeStyle Libre 2, której brakowało podczas mierzenia cukru glukometrem.

Pomocnym dla wielu pacjentów parametrem jest szacowana wartość hemoglobiny glikowanej. Widząc na bieżąco, jak zmienia się ona w zależności od stopnia wyrównania cukrzycy mamy motywację do tego, by bardziej angażować się w proces leczenia.

Udostępniaj dane swoim bliskim
Kolejna z aplikacji – FreeStyle LibreUp – umożliwia udostępnianie danych z pomiarów, aż 20 bliskim osobom, np. rodzicom czy opiekunom osób starszych. To rozwiązanie doceniają przede wszystkim rodzice dzieci z cukrzycą, ale nie tylko. Także seniorzy, korzystający z ciągłego monitoringu glikemii będą czuli się pewniej wiedząc, że bliska im osoba trzyma rękę na pulsie ich glikemii. Dzielenie się w czasie rzeczywistym danymi z pomiarów z osobami trzecimi zwiększa bezpieczeństwo osoby z cukrzycą, ale ma też wymiar psychologiczny. Czasami do lepszego samopoczucie z cukrzycą potrzebujemy tej świadomości, że nie jesteśmy z naszą samokontrolą sami.

Dane w chmurze
Z kolei dzięki LibreView (bezpieczny, oparty na chmurze system monitorowania cukrzycy, z którego korzystają specjaliści i/lub lekarze prowadzący. Możemy udostępniać swoje wyniki lekarzowi, wykorzystując bezpieczne rozwiązanie, jakim jest umieszczenie danych w chmurze. W tym zakresie z aplikacją FreeStyle LibreLink wkraczamy w świat telemedycyny. Szczegółowe informacje na temat samokontroli danego pacjenta pozwalają lekarzowi
udzielać porad odnośnie modyfikacji dawek insuliny czy diety także na odległość. Jest to idealne rozwiązanie w czasie wakacji, kiedy jesteśmy poza miejscem zamieszkania lub w sytuacji dodatkowej choroby czy stresu, kiedy sami nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z wahaniami glikemii.

SAMOkontrola na miarę XXI wieku z systemem FreeStyle Libre 2
• Okrągły sensor aplikowany na tylnej części ramienia monitoruje wartość stężenia glukozy w płynie śródtkankowym w czasie rzeczywistym i przesyła je co 1 minutę do aplikacji FreeStyle LibreLink. W ciągu doby wysyła 1440 pomiarów.
• Aplikacja FreeStyle LibreLink pozwala na robienie notatek przy poszczególnych pomiarach, co znacznie ułatwia późniejszą interpretację wyników, np. podczas wizyty kontrolnej u diabetologa.
• Aplikacja pozwala także dostosować zaangażowanie rodzica w samokontrolę dziecka do jego wieku. Przykładowo rodzic nastolatka nie musi bez przerwy zadawać kłopotliwych pytań: „jaki masz cukier?”, ale może włączyć się do pomocy wówczas, gdy widzi, że dziecko tego potrzebuje.
• Możliwość udostępnienia raportów lekarzowi to idealne rozwiązanie w sytuacjach , kiedy nie mamy możliwości skorzystać z tradycyjnej wizyty a potrzebujemy wsparcia specjalisty. Dzięki temu minimalizujemy konieczność samodzielnego podejmowania trudnych decyzji, takich jak np. dawkowanie insuliny podczas dodatkowej choroby.

To jest wyrób medyczny. Używaj zgodnie z instrukcją stosowania lub etykietą

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content