Kiedy robi się ciepło i zakładamy odzież z krótkim rękawem można dostrzec, jak wiele osób korzysta z ciągłego monitoringu glikemii! Sensor na tylnej części ramienia, albo… nieopalona skóra w charakterystyczne okręgi zdradzają co nieco o przypadkowo spotykanych osobach w komunikacji miejskiej czy na wakacjach. I bardzo dobrze, że nie chowamy się z monitoringiem i dbamy o dobrą kontrolę cukrzycy. W okresie letnim kiedy skóra podlega czynnikom środowiskowym warto zadbać o kilka kluczowych kwestii, aby zapobiec wydarzeniom, które mogłyby negatywnie wpłynąć na nasz komfort i bezpieczeństwo.

 

 

Czynniki wpływające na przyczepność plastra – pot, woda, wysoka temperatura czy aktywność fizyczna
Latem skóra często jest „na widoku”, nieosłonięta ubraniem i podlega działaniom czynników zewnętrznych czy środowiskowych. System do ciągłego monitorowania glikemii umieszczany na skórze podlega tym samym czynnikom. Zatem w okresie letnim warto zadbać w sposób szczególny o higienę ciała, należy też być bardziej ostrożnym by nie stracić sensora.

Widoczny i nieosłonięty ubraniem sensor może zostać niechcący naderwany. Dzieje się tak, gdy przechodząc przez drzwi np. zahaczamy nim o wystająca cześć. Szczególnie jeśli sensor nie jest założony na tylnej części ramienia a na bocznej (Patrz zdjęcie nr 1 – technika zakładania sensora na tylną cześć ramienia).

Kiedy jest gorąco skóra na całym ciele poci się, także pod sensorem. Zatem przestrzeganie zasad higieny i zaleceń oraz właściwe przygotowanie skóry przed aplikacją sensora są bardzo ważne. Dzięki temu plaster bardzo dobrze się trzyma. Na trwałość mocowania sensora wpływ może mieć także aktywność fizyczna, którą latem dość chętnie podejmujemy.

Co zrobić, aby sensor utrzymywał się przez 14 dni?
• Przed aplikacją sensora dokładnie umyj ręce.
• Następnie dokładnie je osusz – nie dotykaj plastra od strony kleju. Dotykanie go tłustymi lub zanieczyszczonymi palcami osłabi działanie kleju.
• Skóra ramienia powinna być czysta, odtłuszczona, zdezynfekowana i wysuszona.
• Wybieraj pomieszczenie z klimatyzacją lub stań przy wiatraku.
• Wybieraj preparaty do mycia i dezynfekcji bez środków nawilżających.
• Na skórę, w miejscu aplikacji sensora nie nakładaj żadnych kosmetyków typu kremy, lotiony, żele itp.
• Nie stosuj wody utlenionej!
• Jeśli to konieczne, pozbądź się owłosienia w miejscu aplikacji sensora.
• Zmieniaj miejsca aplikacji sensora np. z jednego ramienia na drugie ramię lub wybieraj punkt oddalony o co najmniej 2,5 cm od poprzedniej aplikacji.
• Umieszczaj sensor na tylnej, a nie bocznej powierzchni ramienia.
• Po zaaplikowaniu sensora, zabezpiecz go dodatkowym plastrem – jeśli konieczne.
• Plaster nakładaj bez naprężenia.
• Prysznic lub ćwiczenia fizyczne wykonuj najwcześniej po 30 minutach od aplikacji.
• Jeśli plaster zabezpieczający sensor zaczyna się odklejać, usuń go delikatnie, aby nie wyrwać sensora, a następnie przyklej nowy plaster. Sensora nie można założyć ponownie.
• Jeśli jakaś część plastra odkleja się, ale nie jesteś w stanie usunąć go w całości, odetnij nożyczkami elementy, które już nie trzymają się skóry i naklej nowy plaster.
• Dodatkowo sprawdź czy skóra nie wymaga dodatkowego złuszczenia naskórka, który w okresie letnim szybciej rogowacieje.

Do zabezpieczania plastra przed wyrwaniem dobrze sprawdzają się także bandaże adhezyjne. Nie posiadają one kleju, zatem nie przyklejają się do skóry, ale warstwy takiego bandażu bardzo dobrze przylegają („przyklejają się”) do siebie. Dzięki temu jest to ochrona sensora, którą bardzo łatwo zarówno nałożyć, jak i zdjąć. Pamiętaj, aby nie ściskać ramienia bandażem, gdyż może dojść do uszkodzenia mikrofilamentu umieszczonego pod skórą.

Nawodnienie organizmu
Latem tracimy wraz z potem spore ilości wody, a nie zawsze uzupełniamy odpowiednie jej ilości. Wiele osób z cukrzycą niezależnie od wieku nie odczuwa pragnienia i musi pamiętać o nawadnianiu się, bo organizm nie daje ku temu sygnałów. Tymczasem nawodnienie tkanki podskórnej to warunek konieczny prawidłowego działania sensora. Dlatego pamiętaj o piciu wody, w niewielkich ilościach, ale regularnie przez cały dzień. Odwodnienie jest przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia, ale prawidłowe wskazania sensora to dodatkowy argument, by o nie zadbać. Jeśli nie pamiętasz o regularnym piciu wody możesz skorzystać z bezpłatnych aplikacji przypominających.

Z sensorem do wody – nie ma problemu
Sensor FreeStyle Libre 2 jest wodoodporny/wodoszczelny, można z nim wchodzić do wody – nie tylko pod prysznic, także do morza, czy basenu. Wg zaleceń producenta nie należy się zanurzać głębiej, niż na 1 metr oraz pozostawać w wodzie dłużej, niż 30 minut.

FreeStyle Libre 2 na lotnisku
Systemu można używać na lotnisku i pokładzie samolotu zgodnie z wszelkimi uwagami personelu pokładowego. Podczas odprawy bezpieczeństwa poinformuj obsługę lotniska o noszonym sensorze oraz wyjaśnij, że jest to niezbędny element kontroli cukrzycy. Wykrywacze metali na lotniskach (bramki i przenośne urządzenia) nie zakłócają pracy sensora. Nie należy jednak narażać sensora na działanie skanerów całego ciała (takich jak skaner rentgenowski i skaner fal milimetrowych).

Zapas sensorów w samolocie
Jeśli zabierasz zapas sensorów zabieraj je ze sobą do bagażu podręcznego. Przed podróżą samolotem wydrukuj formularz potwierdzający stosowanie systemu – wzór znajdziesz na www.Libre.pl/zakładka POMOC. Poproś lekarza o jego wypełnienie i zabierz ze sobą. Podczas kontroli bagażu podręcznego unikniesz dodatkowych pytań ze strony personelu lotniska.

Temperatura przechowywania
Rekomendowana temperatura przechowywania sensorów to 4°С do 25°С. Jeśli podróżujesz samochodem nie zostawiaj ich w nagrzanym aucie.

Marianna Klusek

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content