Zielonogórskie Koło PSD stanęło w okresie od 15 kwietnia do końca czerwca 2024 z przed wyzwaniem edukacyjnym, jakim było zrealizowanie projektu “Społeczni edukatorzy w cukrzycy dla Zielonej Góry”.
O wsparcie finansowe zwróciliśmy się do Prezydenta Miasta Zielona Góra, proponując przeszkolenie piętnastu członków naszego Stowarzyszenia na edukatorów diabetologicznych. Celem było stworzenie możliwości niesienia lepszej pomocy osobom chorującym bądź zagrożonym cukrzycą w naszym mieście poprzez działalność społeczno-edukacyjną samych członków koła oraz uzupełnienie wiedzy osobistej przyszłych edukatorów na temat cukrzycy, będących na co dzień pacjentami diabetologicznymi lub członkami ich rodzin. Pomysł nasz spotkał się z aprobatą Urzędu Miasta i tak w połowie maja rozpoczęliśmy ponad miesięczny kurs, składający się z pięćdziesięciu jednostek lekcyjnych, kończący się egzaminem.
Uczyliśmy się indywidualnie i spotykaliśmy się, konsultując nabytą wiedzę. Dla uczestników kursu z problemami wzrokowymi wydrukowane zostały w specjalnym powiększeniu treści kursu i przekazane w wersji papierowej dla lepszego komfortu nauki. Osoby wymagające wsparcia technicznego mogły zdać egzamin online w naszej siedzibie pod okiem wolontariusza lub koordynatora projektu.
Z przyjemnością możemy poinformować, że wszyscy zdaliśmy pomyślnie nasze egzaminy, uzyskując certyfikaty edukatorów w cukrzycy.
Wielu z nas mogło sprawdzić swoje umiejętności już podczas eventu zdrowia 14.06.2024, organizowanego przez PGNiG. Jako partnerzy akcji byliśmy odpowiedzialni za pomiary cukru i ciśnienia, wskazówki dietetyczne oraz dotyczące zdrowego stylu życia. Osobom, u których wykryto podwyższone wartości, oferowane były materiały informacyjne na temat produktów żywnościowych i ich wartości glikemicznych, ponadto dzienniczki pomiaru cukru i ciśnienia oraz glukometry. Nasi wolontariusze przebadali ponad stu mieszkańców miasta. Ponadto udzielali informacji zainteresowanym przechodniom, zaproszonym na event dzieciom i młodzieży szkolnej na temat zapobiegania cukrzycy, możliwości jej wczesnego wykrywania oraz zachęcali do zdrowego aktywnego trybu życia.
Przed nami stoją kolejne zadania, takie jak udział w prozdrowotnych wydarzeniach w mieście, festynach osiedlowych oraz rozszerzenie oferty działalności Stowarzyszenia o cotygodniowe dyżury społecznych edukatorów w naszej siedzibie. Chcemy pomagać, doradzać i wspierać zielonogórzan naszą wiedzą i doświadczeniem w walce z chorobą.
Jesteśmy świadomi, że sami musimy się ciągle dokształcać, stąd planujemy cykl spotkań szkoleniowych, prowadzonych przez zaproszonych prelegentów ze środowisk medycznych i farmaceutycznych. Bardzo poważnie traktujemy naszą misję, jaką jest zapobieganie przypadkom niezdiagnozowanej cukrzycy poprzez edukację społeczną i pomiary cukru mieszkańców, zwracanie uwagi społeczeństwa na rosnący problem zachorowań na cukrzycę, a także wsparcie osób chorujących, pokazując im praktyczne sposoby lepszego funkcjonowania w dniu codziennym z cukrzycą.
Izabela Franaszek-Szpak
Prezes Koła w Zielonej Górze