Zainstalowałeś aplikację i uruchomiłeś swój pierwszy sensor Dexcom One+? Świetnie! Teraz masz dostęp do odczytów glukozy wraz ze strzałką trendu przez 24 godzinę na dobę. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o swoim nowym systemie do monitorowania glikemii, aby w pełni z niego korzystać?

Zakres docelowy – dopasuj do siebie
System Dexcom daje Ci możliwość indywidualnego ustawienie granicznych cukrów, przy których pojawi się alarm o hipoglikemii lub hiperglikemii. O ile w przypadku niedocukrzeń raczej wszyscy zgadzają się, że dobrą „granicą” jest stężenie glukozy na poziomie 70 mg/dl; o tyle w przypadku hiperglikemii podejścia pacjentów są bardziej zróżnicowane. Jedni wolą usłyszeć alarm ostrzegający o nieprawidłowości przy cukrze 180 mg/dl, inni przesuwają tę granicę na 250 mg/dl. Aby indywidualne ustawić (albo zmienić) zakres, należy będąc w aplikacji Dexcom wejść w zakładkę „Profil”, a następnie wybrać „Ustawienia”.

Dlaczego nie słyszę alarmów?
Jednym z ogromnych atutów ciągłego monitoringu glikemii, takiego jak Dexcom One+ są alarmy ostrzegawcze. Aby spełniały one swoją rolę, aplikacja musi być włączona, tak samo dźwięk w telefonie. Są takie momenty w ciągu dnia, kiedy musimy wyłączyć dzwonek w telefonie. Trzeba jednak pamiętać, by mieć go włączonego szczególnie przed snem, aby nie ryzykować nocy bez alarmów. Pamiętaj też, że masz możliwość wybranie dźwięku alarmu lub zdecydowania się wyłącznie na wibracje. To drugie rozwiązanie jest pomocne np. kiedy jesteśmy w pracy i nie chcemy niepokoić wszystkich dokoła alarmami. Ale znowu, na noc lepiej ustawić sygnał dźwiękowy i to inny niż nasz standardowy dzwonek telefonu czy budzika. Kiedy nie jesteśmy przyzwyczajeni do danego dźwięku, to szybciej na niego reagujemy (łatwiej wybudzamy się ze snu).

Czy Dexcom One+ można kalibrować?
Jeśli Twoje samopoczucie nie zgadza się ze wskazaniami sensora, warto sprawdzić glikemię także glukometrem. W przypadku znaczących rozbieżności system można skalibrować, czyli „naprowadzić” go na prawidłowe wskazania. Niekiedy jednak w trakcie tej czynności pojawia się komunikat „kalibracja niewykorzystana”. Oznacza on, że sensor nie mógł użyć wprowadzonej kalibracji. W takiej sytuacji należy odczekać chwilę, ponownie zmierzyć cukier glukometrem i wprowadzić jego wartość do aplikacji.

Jak robić notatki w aplikacji Dexcom One+?
Aplikacja i odbiornik Dexcom ONE+ umożliwiają zapisywanie zdarzeń – jest to świetny sposób na rejestrowanie wstrzyknięć insuliny, spożywania węglowodanów, wykonywania ćwiczeń oraz innych zdarzeń związanych ze zdrowiem. Wystarczy kliknąć ikonę Zdarzenia i dodać informacje. Wpisy te pomogą Ci lepiej śledzić swoje działania i trendy oraz prowadzić jeszcze bardziej dokładne rozmowy z lekarzem. Robienie notatek jest szczególnie ważne dla osób z niedawno rozpoznaną cukrzycą. Pacjenci zaprawieni już w bojach leczenia mogą je wykorzystywać przy niecodziennych zdarzeniach, kiedy glikemia kształtuje się inaczej, niż można by się było spodziewać, przy intensywnej aktywności fizycznej itp.

Jak utrzymać sensor na skórze przez 10 dni
Utrata sensora przed zakończeniem czasu jego pracy, to scenariusz, którego żaden diabetyk nie lubi. Jak go uniknąć? Przede wszystkim instaluj sensor w tylnej części ramienia lub na brzuchu. Sensor wystający z boku ręki to duże ryzyko oderwania go, kiedy zahaczymy np. o framugę drzwi (wbrew pozorom zdarza się to nam dość często). Aby poprawić przyczepność sensora, należy dobrze odtłuścić skórę przed jego założeniem (preparatem z alkoholem) i odczekać, aż dobrze wyschnie. Warto też wykorzystać plaster zabezpieczający, który dodawany jest do każdego sensora Dexcom. Można go przykleić zaraz po aplikacji sensora lub wtedy, gdy zauważymy, że plaster samego sensora zaczyna się odrywać.

Co jeśli pojawi się krew po założeniu sensora
Wprowadzając sensor łatwo trafić na kruche naczynie krwionośne. Z sensora może wówczas wypłynąć kilka kropli krwi. Najczęściej nie mają one wpływu na działanie systemu, trzeba jednak zwrócić uwagę czy krew podeszła pod plaster, co może sprawić, że sensor będzie łatwo oderwać. W takiej sytuacji dobrze jest pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu czujnika.

Mój sensor ma problem
Jednym z komunikatów systemu Dexcom jest ten o tymczasowym problemie sensora. Najczęściej pojawia się on podczas pierwszego dnia użytkowania nowego czujnika, ale może też wystąpić i później. Oznacza on brak odczytów glikemii i może potrwać do 3 godzin. Jeśli problem nie ustąpi należy skontaktować się z obsługą techniczną Dexcom. W czasie braku wskazań sensora należy korzystać z glukometru.

Print Friendly, PDF & Email
Skip to content